Drzý chlapec

Drzý chlapec

by Lucie Mazourová -
Number of replies: 4

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu.

Vedu kroužek, kde děti učíme jezdit a starat se o koně. Každé dítě má přiděleného koně a musí se o něj starat. Nejprve ho osedláme, poté na něm jezdíme a nakonec ho musíme vyčistit a odvést do stáje. Není to tak dávno, co se nám stala taková nemilá věc. Celý kroužek probíhal v klidu a děti byly hodné, avšak ke konci kroužku začal problém. Náš kroužek navštěvuje chlapeček, kterému je 10 let a očekává se od něj, že už bude rozumný a půjde vzorem mladším dětem. Jak je tedy zvykem, děti si měly vyčistit svého koně a dát ho do stáje, všichni spolupracovali, až na chlapečka, kterého jsem již zmínila. Tento chlapec sesednul z koně a nechal ho na dvoře, aniž by se o něj nějak postaral. Hned jak jsme to zjistili, tak jsme ho napomenuli a řekli mu, ať si vezme kartáč a koně očistí. Opět nereagoval a my mu to tedy zopakovali znovu, on se na nás podíval a říká "Vy nebudete rozhodovat o tom, co mám a nemám dělat, prostě se mi nechce". V tu chvíli jsem neměla slov, nevěděla jsem, co mám říci, nechala jsem to tedy být a řekla si, že to vyřeším s jeho maminkou, až si pro něj přijde. 

S maminkou jsem to tedy vyřešila, ona slíbila, že si s ním promluví a domluví mu. Avšak, co se nestalo? Další kroužek udělal to samé a takhle se to opakovalo pořád dokola. Řekli jsme to opět jeho mamince a oznámili jí, že nám tedy nezbývá nic jiného než to, že ho budeme bohužel z kroužku vyloučit, ale co vám budu, nechce se nám to udělat, děti máme moc rádi a nechceme nikoho vyloučit pryč.

Chci se Vás tedy zeptat, jak byste toto řešili vy? Mátě nějaký nápad, jak to udělat jinak? Dali byste mu ještě šanci, zda se to zlepší? 

Děkuji.

In reply to Lucie Mazourová

Re: Drzý chlapec

by Kamila Blažková -

Ahoj, 

děti jsou v této době bohužel často zvyklé pouze na zábavu a nějaká práce okolo je moc nezajímá. Myslím, že záleží dost na tom, jak jsou vedeni z domova (tím nemíním tuhle konkrétní situaci).

Chlapci bych ještě zkusila dát šanci. Možná má jen teď nějaké horší období. Možná ale prostě jen zlobí, těžko říct. Asi bych si zkusila důkladně promluvit s maminkou a poradit se s ní na nějakém plánu, jak mu dát ještě šanci. Nějakým způsobem mu ukázat, že se o koně musí postarat, že nestačí užít si zábavu v podobě ježdění. Co já mám zkušenosti s dětmi a koňmi, s ničím takovým jsem se nikdy nesetkala. Děti většinou baví se o koně i starat. A když nastal nějaký takový náznak, vždy stačilo naznačit, že bez té práce okolo žádné ježdění nebude. Možná pro něj vymyslet nějakou vnější motivaci, když tu vnitřní sám ze sebe nemá? Asi bych vše konzultovala s maminkou, ta ho přece jen zná nejlépe. 

No, když si to po sobě tak čtu, nevím, zda jsem ti aspoň trošku pomohla. Ale snad jsou mé myšlenky jakž takž srozumitelné a užitečné. Věřím, že se najde ještě někdo, kdo přispěje do této diskuze a nějak svůj problém s drzým chlapcem vyřešíš. Budu sledovat, jak se to vyvíjí, toto téma mě také zajímá.

Přeji pevné nervy a štěstí, ať to dobře dopadne!

Kamča

In reply to Lucie Mazourová

Re: Drzý chlapec

by Laura Mayerová -

Ahoj,

tohle je opravdu nepříjemná situace. Vůbec si neumím představit, jak bych zareagovala, kdyby mi něco takového řekl.

Chlapci jde asi především o to, aby si užil jízdu na koni, bez ,,zbytečné" práce kolem. A přesně tím bych možná situaci zkusila řešit. 
Řekla bych mu, že pokud nebude chtít koně čistit a starat se o něj, tak jako všichni ostatní, nebude moci na něm jezdit. Vysvětlila bych mu, že je to zvíře, o které se musí pečovat, aby se mělo dobře a mohli na něm lidé jezdit - např: že kůň musí mít čistá kopyta, aby se mu pohodlně chodilo, nebo že musí být vykartáčovaný, aby mu špína nevadila pod sedlem apod. Myslím, že pokud by mu bylo odepřeno ježdění, tak by se nad sebou mohl zamyslet, protože by mu asi nebylo příjemné koukat, jak ostatní jezdí a on nemůže.

Určitě bych to také řešila s maminkou, tak jako jsi psala. Zná ho lépe a mohla by mu domluvit.

Doufám, že najdete nějaké řešení jak tuhle situaci zlepšit. 

Hezký den, 

Laura.

In reply to Lucie Mazourová

Re: Drzý chlapec

by Barbora Kročáková -

Ahoj,

také mám v družině chlapečka, který se velmi obtížně orientuje v nastavených pravidlech. Často se naším směrem vyjadřuje velmi podobně. Většinou se snažím s rodiči navázat takový vztah, abychom měli mezi sebou důvěru. I když se nám problém nepodaří vyřešit hned, postupně se dostáváme k jádru věci. Někdy se situace výrazně nezmění, ale alespoň víme, proč a na jakou situaci takto neadekvátně reaguje. Ačkoliv vyloučení je i pro mě nejzašší řešení, věřím tomu, že někdy jiná cesta není. Hlavně pokud se jedná o dobrovolný kroužek, motivace dítěte udržet dobré vztahy nemusí být velká. A dítě v tomto věku má tak trochu v popisu práce nám dát najevo, co vše si může dovolit :-)

Bára