Jan Theobald Held

Jan Theobald Held

autor Čeněk Pýcha -
Počet odpovědí: 27

HELD, Jan Theobald, KVĚT, Jindřich, ed. a TINKOVÁ, Daniela, ed. Fakta a poznámky k mému budoucímu nekrologu I.: vzpomínky pražského lékaře na léta 1770-1799. Vydání první. Praha: Academia, 2017

 

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Prečo sa autor zaujímal o výšku okien v nemocnici? Taktiež, prečo spochybňoval praktiky iných lekárov?

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Ahoj, tak už tu nejsi sama. Napadlo mě, zda to nemělo mít psychický dopad? Že nechtěli, aby pacienti brali nemocnici jako něco pozitivního, tak se snažili navodit trošku nepříjemný pocit. I když to si trošku protiřečí s významem nemocničního zařízení. Takže těžko říci, ale přirovnání ke vězeňským oknům mě k této myšlence nabádá.

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Tak s tým súhlasím, asi nie je v nemocnici veľa vecí na ktoré by som upriamila pozornosť. Začala by som uvažovať presne nad výškou okien, ktorá by ma deprimovala ak by bola priveľká. 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Ale musím říci, že mi to přece jen přijde trošku zvláštní. Možná by nebylo od věci se zajímat, jestli to bylo konkrétní budovou (sloužila dřív k něčemu jinéu?) nebo jestli se takto stavěly nemocnice obecně v té době? Či jen v té dané oblasti?

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Plus nevím, kam to napsat, tak třeba pod tento koment. Vypadá to, že budeme ve skupině spolu samy dvě (pokud se nepřipojí nějaký opozdilec). Máme si tedy vybrat spolu jednu otázku a na té pracovat? Nejsem si jistá, zda jsem pochopila zadání správně. Pokud ano,tak by možná nebylo špatné spolu komunikovat virtuálně i někde jinde, než na moodlu. Co myslíš? Měj se hezky, Anička :)

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Z prieniku informácii textu č.1 a č.2 mi to vychádza tak, že by sme mohli skúmať históriu pôrodnictva za života J.T.Helda .. čo myslíš?

 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Neviem či ti sedí skúmaná téma, ale ak náhodou áno, tak som našla tento prameň: Porodila šťastně děvče... : porodní deníky čtyř porodních babiček z 19. století / Vladan Hanulík (ed.) 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Ahoj,

souhlasím s tebou. Text se zaobírá porodnictvím z více stran (profese, významná jména, nařízení, léky,...), ale vzhledem k tomu, že náš hlavní bod je jméno Jan Theobald Held, tak bych volila to, co jsi už nastínila.

Takže naše badatelská otázka bude znít: Jak vypadalo porodnictví za J. T. Helda?

To se mi ale zdá jako hodně široká otázka, nemyslíš? Možná bych to více konkretizovala třeba jen na samotný proces porodu? Nebo na to nemocniční zařízení? Na stav perosnálu? Podáváné léky?

 

 

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Nevedela som že prameň J.T.Held je nadradený tomu druhému prameňu. Ak je tomu tak, súhlasím aby sme sa zamerali na tie posledné otázky. 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Asi to tak nemusí být, ale připadá mi to jako lepší řešení, ale pokud se ti to líbí více všeobecně zaměřené, nejsem proti :)

Kdyby jsme si tedy vybíraly nějakou užší otázku, jakou preferuješ?

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Ahoj Anna, máš pravdu, moja bádateľská otázka je príliš všeobecná. Zaujímalo by ma, ako prebiehal pôrod za života JTH, ale nie som si úplne istá ako to sformulovať a či ti objekt skúmania vyhovuje.  

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Čo tak "Porodní báby 19. století"?  

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Ahoj, to zní super a vlastně jsi už na to našla i pramen.

 

Takže naše badatelská otázka/téme bude znít: Porodní báby v 19. století - jejich osobní zkušenosti.

 

Rovnou na k tomu přidám i další pramen, jsou to porodní deníky jedné z žen, o kterých se píše ve tvém prameni, a to o Anně Štěpánkové. Pramen jsem nalezka na internetové stránce badatelna.eu. Link: http://badatelna.eu/fond/180394/?q=anna%20štěpánková 

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Zdravím, 

ostávame pri tom, že naše prameny môžu mať spoločnú tému : pôrod? Prvý prameň je denník lekára a ten druhý nám prináša poznatky o pôrodných praktikách, preto by som pri tejto pôrodnej tematike ostala. Zaujímalo by ma, ako sa líšili pôrodné praktiky báb a lekárov za života J.T.Helda ale neviem ako to sformulovať. Taktiež nemám úplne jasno, či sú tie prameny nejakým spôsobom nadriadené jeden voči druhému.. 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Souhlasím s tebou, zůstala bych u téma porod. Já si myslím, že ty dva prameny jsou sobě rovný. Jak si psala, první je lékařský deník (primárně psychiatra), druhý hovoří o porodnictví. Porodní báby zastupují staré metody (”alternativní”), Held je průkopníkem novějších metod. Tak možná kontrast mezi starými lékařskými praktikami a novodobou medicínou? Upřímně moc nevím, protože Held se porodnictvím nezabýval, aspoň co já vím.

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Ja som niekde čítala, že sa Held v začiatkoch svojej praxe o pôrodníctvo veľmi zaujímal, mal vyštudovanú časť medicíny ktorá sa špecializuje na pôrody ak sa nemýlim. V jeho denníku to môže byť spomenuté, nie však na základe danej ukážky. V každom prípade porovnávame lekárske praktiky, Held bol všeobecne vzdelaný a myslím, že v jeho denníku by sme našli informácie o akomkoľvek odvetí medicíny. 

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

To je super, že jsi to našla. Děkuju za informace! Nejspíše bychom to v jeho záznamech našly někde. Takže bychom tu otázku mohly pozměnit něco ve stylu: Porodnictví v 19. století pohledem porodních bab (konkrétních, které uvádíme v pramenech) versus porodnictví očima J. T. Helda? Jen nevím, zda potom nenajít ještě nějaký pramen k Heldovi? Nebo otázku necháme stejnou, jen upřesníme nějakou podinformací pozici Helda, čímž odpovíme na dotaz pana doktora?

V odpovědi na Anna Chmelíková

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Porodnictví v 19. století pohledem porodních bab a porodnictví očima J. T. Helda by mohla byť posledná badateľská otázka. 

Všetky pramene sa podľa mňa pôrodnictva týkajú. 

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Jan Theobald Held

autor Tatiana Bukovinská -

Celkom ma mrzí že tu zatiaľ diskutujem sama, preto skúsim v stručnosti predstaviť J.T. Helda (a možno zlákať potencionálnych oneskorencov ktorí si nechali historiografiu na poslednú chvíľu).  J.T. Held nebol len pražský lekár, ale taktiež hudobný skladateľ. Mohla jeho lekárska prax ovplyvniť hudbu ktorú skladal? Alebo naopak?Je považovaný za najslávnejšieho lekára svojej doby. Zaslúžil sa aj o rozvoj psychiatrie a bol veľmi láskavý, chorým sa staral dokonca o jedlo a prádlo. Vďaka jeho písomnostiam sa nedozvedáme iba o lekárskych praktikách v tej dobe (1770-1851), ale taktiež o histórii a osobnostiach českého národného obrodenia.

V odpovědi na Tatiana Bukovinská

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

To že byl hudebník jsem neměla nejmenší ponětí. To mě přivádí k otázce, proč si nevybral spíše hudební kariéru? Proč upřednostnil býti lékařem?

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Jan Theobald Held

autor Anna Chmelíková -

Text nám nabízí spoustu možností pro badatelské otázky. Já jsem si zvolila význam jednotlivých funkcí v nemocničním zařízení a jejich srovnání s dnešními funkcemi. Co jednotlivé povolání znamenají? Co je jejich náplň práce?

V odpovědi na Čeněk Pýcha

Re: Jan Theobald Held

autor Marek Fapšo -

Ve Vaší badatelské otázce se latentně pohybujete mezi dobou Theobalda Helda a 19 století obecně. V tomto ohledu směřují Vámi nalezené prameny, a skvělé prameny, spíše k porodnictví v 19. století. Je potom otázkou, jako roli by v tom hrál Held. Mohli byste ještě stručně zakomponovat jeho pozici ve vztahu  k těm porodním bábám?