Hernán Cortés

Hernán Cortés

от Čeněk Pýcha -
Количество ответов: 27

Dopisy Hernána Cortése španělskému králi Karlu V. 

Druhý a třetí dopis o dobytí Tenochtitlánu. Praha, 2000.

В ответ на Čeněk Pýcha

Re: Hernán Cortés

от Ester Weimerová -

Zdravím. Základní otázka asi je, jestli se chceme zabývat Španělskem, nebo Aztéky. Z vašich otázek mám pocit, že zřejmě rolí Španělska. 

Zajímalo by vás například zkoumání pramene v kontextu španělského humanismu? To je docela široká oblast, již můžeme upřesnit. 

В ответ на Čeněk Pýcha

Re: Hernán Cortés

от Anna Holešínská -

Taky zdravím. Já tedy původně uvažovala naopak spíše o těch Aztécích, ale vlastně jsem otevřená úplně všemu. Jen se musím přiznat, že o španělském humanismu toho vím pramálo :)

В ответ на Anna Holešínská

Re: Hernán Cortés

от Kateřina Málková -

Taky zdravím. Já toho tedy o španělském humanismu také moc nevím. Spíše mě zaujal popis náboženské situace. Třeba bychom se mohli zabývat způsoby, jak se tady šířilo křesťanství. Ale klidně se přizpůsobím někomu s konkrétnější představou.

В ответ на Čeněk Pýcha

Re: Hernán Cortés

от Ester Weimerová -

Ve Španělsku je humanismus zajímavý právě ve svém odrazu v objevování a dobývání Ameriky, a snad zásadně ovlivňoval právě roli a povahu náboženství. Proč ho Španělé prosazovali takhle a do takové míry? Čím se tento přístup liší od středověku a pozdějšího novověku? Navrhuji tedy zkoumat šíření křesťanství v kontextu motivace Španělů a tamějších a tehdejších myšlenkových směrů. 

В ответ на Čeněk Pýcha

Re: Hernán Cortés

от Marek Fapšo -
В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Kateřina Málková -

Po přečtení tohoto textu mě napadlo, že jako badatelskou otázku bychom mohli mít: Jak přesně využívali Španělé (např. konkrétně Cortéz) náboženských představ domorodých obyvatel ve svůj prospěch?

В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Kateřina Málková -

Tak čím se budeme zabývat? Všechno na co jsme přišli vypadá zajímavě... teď nám asi stačí shodnout se na jediné otázce a potom k tomu dohledat nějakou tu literaturu... A k tomu Gorbačovi, opravdu to nejsem schopna to posoudit, ale je to možné....

В ответ на Kateřina Málková

Re: Hernán Cortés

от Anna Holešínská -

Mně by se nejvíce líbilo, cos navrhovala ty. Ale myslím, že by bylo nejlepší to zkonkretizovat přímo na Cortése.

В ответ на Anna Holešínská

Re: Hernán Cortés

от Oto Mestek -

Asi taky souhlasím s otázkou: Jak Španělé využili náboženských představ Aztéků. Tato badatelská otázka by však vyžadovala srovnání pramenů aztécké i španělské provenience. A tak se zde pokusím nahrát monografii, která by se pro toto téma dala využít.

В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Ester Weimerová -

Když už sem dáváme texty v angličtině, podívala jsem se po zdrojích přímo ve španělštině. Ale i tam je těžké dojít k jednomu závěru. Tak například: 

1. Z tohoto článku je dostupný jen abstrakt, ale autor v něm přímo tvrdí, že ,,Cortés využil víry Aztéků v to, že Evropané jsou bohové". 

¿Eran teúles los soldados españoles?

Autoři:Barrera Rodríguez, Raúl. Zdroj:Arqueologia Mexicana. jul/ago2019, Vol. 26 Issue 158, p68-75. 8p.

2. Kapitola z knihy nazvané Conquista z pohledu Aztéků. Autor argumentuje, že Aztékové v božský původ Španělů nikdy skutečně nevěřili, že je to mýtus vymyšlený Cortésem, aby conquistu ospravedlnil, a že ona domněnka nemůže být podpořena běžně uváděným textem, protože Aztékové se nevzdávali bez jakéhokoli odporu a vlastně znali Španěly už dřív. 

Kapitola: II. IV. De cómo los aztecas no confundieron a los españoles con dioses y cómo esto pudo ser una construcción posterior a la Conquista.

Strany 29-30. 

Název knihy: La Conquista de México desde el punto de vistas azteca

Autor: Alejandro Sánchez Albarrán

В ответ на Čeněk Pýcha

Re: Hernán Cortés

от Marek Fapšo -

Badatelská otázka je velmi dobrá a má potenciál. Nalezená sekundární literatura vypadá také velmi podnětně. Chybí ještě poslední krůček a to je doplnění pramenů (pramen jako primární pozůstatek minulosti) k té sekundární literatuře. Určitě v dotčených článcích bude těch pramenů hodně, takže by to nemuselo být složité.

В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Oto Mestek -

Podařilo se mi dohledat v PDF kroniku španělského dobývání Ameriky od Francisca Lopeze de Gomary, který sice v Americe sám nikdy nebyl, ale osobně se znal s Hernánem Cortésem a mluvil i s dalšími účastníky dobývání Mexika. Kronika je ve španělštině, ale na internetu se dá najít i francouzský překlad. 

В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Anna Holešínská -

Já jsem v článku, který jsem sem dávala, narazila na (snad) vhodný pramen: Florentský kodex od Bernadina de Sahagúna.

В ответ на Marek Fapšo

Re: Hernán Cortés

от Ester Weimerová -

Na této stránce je dostupný digitalizovaná práce Diega Durána z roku asi 1581. 

Durán, Diego, (1984) [1581], Historia de las Indias de Nueva España e Islas de la Tierra Firme I-II, Porrúa, México.

http://www.cervantesvirtual.com/obra/historia-de-las-indias-de-nueva-espana-y-islas-de-tierra-firme-tomo-i--0/