Topic outline

  • General

  • Úvodní informace

     Požadavky na absolvování:

    - 1 online lekce pro samostudium  do 31.3.

    - 4 úkoly viz pokyny níže (máte na výběr z 5 úkolů) libovolně v průběhu semestru

    - 1 závěrečná reflexe - ve zkouškovém období a nebo po odevzdání a ohodnocení všech průběžných úkolů


    Splněním úkolu se typicky myslí dodání vaší reflexe aktivity. Nemusíte dodávat vyplněné pracovní listy (např. u aktivity DRAK), resp. dodání pouze pracovního listu bez reflexe není bráno jako splněný úkol.

  • Seznámení & Principy a cíle sociálně psychologického výcviku

    V první lekci se pomocí samostudia seznámíte se základy sociálně-psychologického výcviku. Lekci je připravena pro online samostudium. Je nezbytné vyplňovat aktivity, odpovídat na otázky. 


    Základní informace o principy a cílech sociálně psychologického výcviku můžete dále zjisti zde:

    Zdroje k tématu sociálně-psychologický výcvik (historie, vlivy, metody, příklady cvičení): 

    - Kolařík, M. Interakční psychologický výcvik 2. vydání. Grada.

    - Kolařík, M. Interakční psychologický výcvik pro praxi. Grada.

    - Kučírek, J. Aplikovaná psychologie. Vybraná témata. Grada.

    • Online lekce k základům sociálně-psychologického výcviku. Vyplňte prosím všechna cvičení. Lekce je otevřená do 31.3.2024

  • Významné životní vlivy a milníky v mém životě

    Příprava na lekci:

    Podle pokynů níže prosím zpracujte svou "dráhu života" a přípravu si s sebou vezměte na lekci. 

    • Cílem reflexe je propojit vaši osobní zkušenost s vypracovaným zadáním s diskusí, která proběhne ve výuce - jde tedy o zachycení celého procesu. 

      Můžete i přímo přiložit vaši vypracovanou dráhu života, ale není to povinné. 

  • Tranzice/změny

    K tématu naleznete níže pracovní list. Nemusíte odevzdávat vypracovaný pracovní list, stačí vaše reflexe aktivity - jak se vám pracovalo, co jste si díky aktivitě uvědomil/a.
  • Moje hodnoty a profesní představy

    V tomto úkolu se budeme věnovat tématu profesních zkušeností a hodnot.

    Pouštění draka

    V tomto úkolu dostanete možnost reflektovat své zkušenosti ze zaměstnání (brigády, praxe) prostřednictvím metafory draka, kterého chodíme pouštět venku za větru. Prosím, zpracujte pro svou aktuální práci (nebo nejčerstvější pracovní zkušenost), v navazujících otázkách se pak můžete zamyslet šířeji nad svými pracovními zkušenostmi. 

    Představte si, že je vaše práce drak   - jak vypadá? Jak se chová? Jaký k němu  máte vztah? 

    Draka si můžete sami namalovat podle přiloženého souboru, nebo využít nabídnutý obrázek. Pracovní list také obsahuje další pokyny a otázky.

    Instrukce: 

    Vytiskněte si přiložený pracovní list. Pro vyplnění můžete použít různé barvy (každý dílek draka = jedno ze čtyř témat ve vztahu k vaší pracovní zkušenosti: mysl (Jak vaše práce působí na vaši mysl?), hodnoty (V jakém vztahu je vaše práce s vašimi hodnotami?), emoce (Jaké emoce ve vás vaše práce vyvolává?), tělo (Jak působí vaše práce na vaše tělo?).

    Napište si vše, co vás k dané oblasti napadá (viz otázky na pracovním listu). Takto "popište" celého draka a pak se zamyslete nad navazujícími otázkami uvedenými na pracovním listu. Doporučuji i zde odpovědi zaznamenat. Pro splnění úkolu je opravdu potřeba pustit uzdu fantazii a ponořit se do metafory práce=papírový drak, pracuji = létám s drakem. Například: Moje práce nepůsobí dobře na moje tělo, vyžaduje dlouhé sezení u počítače a pak mě leccos bolí. Práce je hodně a nestíhám cvičit. ... Nebo Počasí při pouštění draka je v poslední době napjaté jako před bouřkou (= V práci se schyluje ke konfliktům, problémy gradují.) Mám z takového počasí strach a uvažuju, že je potřeba s pouštěním draka skoncovat (=přemýšlím o výpovědi). 

    Upraveno podle Amundson, N.  (2009). Active Engagement. (https://www.normanamundson.com/)

  • Relaxace

    Dle videonávodu  můžete vyzkoušet několik typů relaxace - jaký vám nejvíc vyhovuje? Který vám nesedl...?

    V rámci plnění úkolu zkuste alespoň jeden typ relaxace a zpracujte reflexi. Je pochopitelně lepší, když zkusíte víc typů a porovnáte je.

  • Dojmy

    Úkol vyžaduje spolupráci s několika dalšími lidmi. Cílem prozkoumat, to, jak se vidíme a jak nás vidí druzí. Odlišují se tyto pohledy  - dojmy - v něčem?  Níže máte k dispozici pracovní list, který vyplníte nejdříve sami a potom požádáte o vyplnění 3 další osoby - někoho z rodiny, kamaráda/ku, někoho, kdo vás zná v pracovním kontextu. 

  • Závěrečná reflexe

    Reflexe: Sociálně-psychologický výcvik 

    Výcvik absolvujete  jako samostudium i tak je vhodné reflektovat vaši zkušenost -  co jste se dozvěděl/a o sobě? Inspiroval vás výcvik k něčemu novému? Jak můžete nové zkušenosti dále využít (v studijním i osobním životě, v pedagogické práci)?

    Rozsah 1 - 2 strany.