Elektornickou verzí vzdělávacích a vědeckovýzkumných přednášek. Tyto přednášky jsou doplněny o interaktivní prvky, videa a kvízy.
Motivačním nástrojem podporujícím vzdělávání. Účastníci e-JUK získávají za absolvování jednotlivých kurzů tzv. virtuální odznaky*.
Alternativou prezenčních přednášek. Virtuální přednášky jsou dostupné kdykoliv a odkudkoliv a jsou tedy vhodné pro studenty, kteří se z časových nebo jiných důvodů nemohou účastnit prezenčních přednášek.
Jak probíhá tvorba a spolupráce?
Základní spolupráce
Přednáška JUK je natočena na video, zpracována a zpřístupněna online.
Přednášející dodá 15 uzavřených otázek, ke každé 1 správnou a 3 nesprávné odpovědi. Certifikace ve virtuálním kurzu funguje jako motivační prvek. Je proto nutné dbát na úroveň otázek odpovídající účastníkům kurzu (středoškolští studenti). Odpovědi na otázky by měly být dohledatelné v záznamu přednášky.
Správci obsah upraví, doplní do kurzu, nastaví podmínky pro absolvování. Následně kurz účastníkům zpřístupní.
Charakteristika
E-learningový kurz je řízen direktivně. Míra studentovy interakce je minimální. Student sleduje video, prezentaci, čte textovou oporu a má k dispozici odkazy na další vzdělávací obsah. Kurz je zakončen testem s cílem ověřit míru studentových znalostí. Za úspěšné absolvování testu obdrží student virtuální odznak.
Přednáška JUK je natočena na video, zpracována a zpřístupněna online.
Přednášející
vyplní krátký pracovní formulář a dodá prezentaci. Formuář obsahuje
základní informace o tématu, přednášejícím a sadu otázek pro testování.
Přednášející
a správce obsahu spolu prokonzultují klíčové body prezentace. K těmto
správci připraví pokročilejší multimediální aktivity (rozcestníky na
další zdroje, prvky gamifikace, podrobnější popis obsahu).
Správci obsah upraví, doplní do kurzu, nastaví podmínky pro absolvování a kurz zájemcům zpřístupní.
Charakteristika
Studenti mají na výběr z několika specifických průchodů studiem. Kurzy obsahují interaktivní videa (průběžné kladení otázek), poslechy, databázi testů generovaných na základě výběru vstupní úrovně, simulace aktivit, pokročilá multimédia, vzdělávací obsah veden formou příběhu s pokročilejšími prvky interakce. Tyto kurzy umožňují tvorbu prostředí pro diskuzi a spolupráci (diskuzní fóra, práci na soc. sítích).
Expertní spolupráce (volitelná)
Přednáška JUK je natočena na video, zpracována a zpřístupněna online.
Správci
a multimediální tvůrci prokonzultují jednotlivé body osnovy a připraví
pro každou kapitolu individuální video. Individuální videa jsou následně
doplněna o interaktivní prvky, kvízy, reference a prvky gamifikace.
Tvorba je konzultována individuálně na základě složitosti tématu a
možnostech aplikace multimediálních a interaktivních prvků.
Správci obsah upraví, doplní do kurzu, nastaví podmínky pro absolvování a kurz zájemcům zpřístupní.
Charakteristika
Plně online e-výuka. Učební materiály jsou doplněny o pokročilé multimediální interaktivní prvky. Studenti si vybírají jednotlivé výukové bloky - studijní cesty. Vzdělávání je zaměřeno na spolupráci a kolaboraci mezi jednotlivými studenty a vyučujícím (asistentem vyučujícího). Vzdělávací materiály jsou kombinací předchozích stupňů, doplněny o studentovu tvorbu (infografika, prezentace, upravené videa, fotografie). Hodnocení probíhá formou zpětné vazby, reflexe sebe a ostatních účastníků kurzu. Může být doplněno o prezenční či online workshop v reálném čase.
Tvůrce prezentace jde svou prací budoucím studentům příkladem. Správným citováním dodržuje citační etiku a poskytuje studentům možnost vyhledání relevantních zdrojů. Prezentace mnohdy obsahují grafiku, ilustrace, fotografie a obdobné multimediání materiály.
Poskytnout seznam volně dostupných multimediálních databází
NAKLÁDÁNÍ S AUTORSKÝM DÍLEM
Creative Commons
Creative Commons je způsob licencování autorských děl. Autor děl poskytuje uživatelům možnost nakládat s dílem za dodržení určitých podmínek.
Tyto podmínky jsou uvedeny u autorského díla (např. obrázku) a to buď slovně (Uveďte původ), ikonou nebo zkratkou (CC-BY). Uživatel díla tak okamžitě ví za jakých podmínek a jak může dílo využít.
Wikimedia Commons je virtuální repozitář volně dostupných fotografií, ilustrací, ikon a grafiky určených k edukativním účelům. Funguje na obdobném principu jako portál Wikipedia.org
search.creativecommons.org - Rozcestník pro vyhledávání různých druhů multimediálních souborů (ilustrace, fotografie, video, hudba aj.). Obsahuje filtr dle práv k užití.
Citace PRO plus je intuitivní citační manažer. Slouží pro vytváření, správu, export a sdílení citací. Umožňuje generovat citace k tištěným a elektronickým zdrojům (web, obrázek)