Section outline

  • 1)Občanská společnost (svoboda spolčování a komunikace). Vláda zákona vytvářející právní záruky; státní aparát posilující práva občanské společnosti v případech, kdy práva občanské společnosti jsou porušována  Ekonomická společnost s dostatečnou mírou pluralismu, aby mohla podpořit nutnou míru autonomie a životnosti/živosti občanské společnosti. Zájmy a hodnoty občanské společnosti jsou hlavními tvůrci politické společnosti. Občanská společnost tvoří hodnoty a napomáhá monitorovat státní aparát stejně tak jako ekonomickou společnost.

    2)Politická společnost (svobodné a inklusivní volební soutěžení). Existuje potřeba legitimitizace „v očích“ občanské společnosti  .Existuje potřeba právních záruk zakotvených vládou zákona a trvale podporovaných nestranným státním aparátem. Utváří ústavu a hlavní zákony. Řídí státní aparát. Vytváří celkový regulační rámec pro ekonomickou společnost.

    3)Vláda zákona (Ústavnost/Ústavní principy). Právní kultura se silnými kořeny v občanské společnosti a respektovaná politickou společností stejně jako státním aparátem. Vytváří hierarchii norem, které činí jednání iniciované ostatními arénami stejně tak jako vůči ostatním arénám legitimními a předpověditelnými.

    4)Státní aparát (Racionálně-legální byrokratické normy).  Normativní podpora občanské společnosti pro racionálně-právní autoritu a s tím související monopol zákonné (legitimní) síly). Monetární podpora utvářená politickou společností, která je vytvářena a odevzdávána státu prostřednictvím fungující ekonomické společnosti (která vytvořila dostatečnou zdanitelnou nadhodnotu). Nezbytné vymáhaní na občanské, politické a ekonomické společnosti takových povolených/schválených zákonů a procedur, které byly ustaveny politickou společností.

    5)Ekonomická společnost (Institucionalizovaný trh). Legální a regulační rámec vytvářený politickou společností, respektovaný občanskou společností a vynucovaný státním aparátem. Vytváří nezbytnou nadhodnotu, která umožní státu vykonávat svoji kolektivní prospěšnou funkci či poskytuje materiální základ pro pluralismus a autonomii občanské i politické společnosti.

    Povinná literatura: Emilio Gentile, Politická náboženství. Mezi demokracií a totalitarismem

    Doporučená literatura: Totalitarismus v zásadních obrysech (příbuzné či shodné rysy nacismu a komunismu), studijní příručka

    Otázky a další náměty ke studiu:

    1)Vysvětele, jakými konkrétními způsoby (včetně legislativy) došlo k likvidaci občanské a politické společnosti při nástupu komunistického režimu v bývalém komunistickém Československu.

    2)Vysvětlete, jakými konkrétnimi způsoby (včetně legislativy) došlo k likvidaci ústavnosti, státního aparátu a ekonomické společnosti při nástupu komunistického režimu v bývalém komunistickém Československu.

    3)Na základě studia hesla Sokol spolek (https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_(spolek)  se zamyslete nad tím, jak se bývalému československému komunistickému režimu postupně podařilo odstranit tuto jednu z nejvlivnějších sil československé občanské společnosti.