Section outline

  • Přečtěte si:
    •MOSER, I./ LAW, J. (1998): Přechody snadné, přechody nesnadné aneb o heterogenní ekonomii subjektivity. Biograf, 15-16, 70 odst
    Otázky k četbě
    •Jaká je dle autorů povaha lidské subjektivity?
    - Je heterogenní, utvářená v procesech skrze ekonomii ne/koherence - vyráběním dis/kontinut, je spjatá s ne/schopnostmi jedince. Je produktem propojování jednotlivostí, kterážto nejsou nikdy jen sociální, či jen materiální. 
    •Definuj, co autoři míní přechody?
    - Uskutečnění nějakého záměru - a tím u uskutečňování, ať to jde hladce, či obtížně sebe sama - umožňování nějaké podoby existence sebe sama, vlastní subjektivity.
    •Co je cílem člověka ve vztahu k přechodům – jaké mají tyto přechody být?
    - Jejich uskutečnění. Ideálem se mi zdají přechody hladké, které jsou jednoduše realizovatelné, takřka, že si ani neuvědomíme, že se jedná o přechod (jako když máme funkční pohybové ústrojí a scházíme schody, nebo nastupujeme do autobusu). 
    •Dokážete si představit nějaký pro Vás snadný i nesnadný přechod? Uveďte příklad.
    - Pozor, není to tak, že Livina subjektivita je nekoherentní a heterogenní a my všichni, kdo nejsme výrazně tělesně postižení žijeme a vytváříme sebe sama jen v hladkých přechodech. Pouze je do značné míry nereflektujeme, jako když si vezmete rozdíl mezi tím, jaké je to ve vodě když neumíte plavat a když plavat umíte (viz paralela s konceptem habitu). Pro mě je třeba snadný přechod uvařit si ráno snídani, mám kuchyň s tekoucí vodou, dostatek peněž, abych si koupila všechny ingredience i dostatek času, abych je smíchala a snídani pak snědla. Nicméně takový doktorát, který velmi hluboce definuje mou subjektivitu - možná tím zásadněji čím více se oddaluje jeho dokončení je pro mě přechodem nesnadným. 
    Bez článku na aplikaci juch!