General
Section outline
-
Kurz se zaměřuje na charakteristiku vývoje a vztahu Spojeného království a Irska, resp. Severního Irska s důrazem na problematiku 20. století. Důraz je kladen na vývoj anglo-irských a britsko-irských vztahů a charakteristiku vládního a stranického systému Irské republiky a Severního Irska včetně analýzy jednání a smluv vztahujících se k ustavení autonomní vlády v Severním Irsku. Nedílnou součástí výkladu je přehled a charakteristika politických stran působících v obou oblastech a klasifikace stranického systému.
Cílem kurzu je, aby se studenti formou přednášek, diskusí a četby seznámili s klíčovými momenty historického a politického vývoje anglo-irských, resp. britsko-irských vztahů, problematikou politických systémů Irské republiky i Severního Irska a obou a současně měli možnost blíže pochopit a kriticky zhodnotit koncept konsociačního vládnutí, který patří k doposud výrazně preferovaným přístupům v souvislosti s problematikou řešení severoirského konfliktu.
Kurz probíhá formou přednášek a diskusí k probírané tematice. Předpokládá se průběžná příprava na jednotlivé přednášky.
Internetové zdroje:
http://cain.ulst.ac.uk/index.html
http://cain.ulst.ac.uk/events/sunningdale/agreement.htm
http://www.oireachtas.ie/parliament/about/history/parliamentinireland/
http://www.eoni.org.uk/Elections/Election-results-and-statistics/Election-results-and-statistics-2003-onwards/Elections-2016
Povinná literatura:
Frank, J. (2006). Konflikt v Severním Irsku. Praha: Triton.
Melichar, H. (2017). Spojené státy americké a mírový proces v Severním Irsku. Brno: Barrister and Principal.
Moody, T. W., Martin, F. X. a kol. (1996). Dějiny Irska. Praha: Nakl. Lidové noviny.
O´Brien, B. (2003). Dlouhý boj. IRA and Sinn Féin od ozbrojeného boje k mírovým rozhovorům. Brno: Nakl. Zvláštní vydání.
Pringle, D. G. (1980). Electoral Systems and Political Manipulation: A Case Study of Northern Ireland in the 1920s. The Economic and Social Review, Vol. 11. No. 3, pp. 187-2005.
Šlosarčík, I. (2007). Politický systém Irska. Praha: SLON.
Doporučená literatura (plus soubory pdf. k jednotlivým tématům):McKittrick, D., McVea, D. (2001). Making sense of the Troubles. Penguin Books.
Tonge, J. (2005). The New Northern Irish Politics? Palgrave, Macmillan.
Whitten, L. C. (2021). Constitutional change in Northern Ireland. Review of the Constitutionl Guest Paper. Institute for Government.Podmínkou ukončení kurzu je:
1) Pravidelná a aktivní účast na přednáškách a diskusích.
2) Čtyři "seminární práce" týkající se:
a) aktuálních problémů Irské republiky (dvě aktuality),
b) Severního Irska (dvě aktuality).
Každá aktualita je hodnocena 5 body (5 %); celkový počet bodů za čtyři aktuality = 20 bodů (%).
Pro splnění povinnosti musí student odevzdat alespoň jednu aktualitu z každého tematického okruhu, tj. nejméně 2 aktuality celkem. Aktuality mají mít podobu stručné informace o aktuální události týkající se Irské republiky, resp. Severního Irska s odkazem na zdroj.
3) Middterm test (Irská republika): 40 bodů (%)
4) Závěrečný test (Severní Irsko): 40 bodů (%)
Známka:
A = 91-100 bodů
B = 81-90 bodů
C = 71-80 bodů
D = 61-70 bodů
E = 51-60 bodů
F = 0-50 bodů