Dvůr (curia)
Hlavní vývojové fáze:
panovník a jeho družina
dvůr se konstituuje v 11. stol. (v Evropě; první doklady i v Čechách)
ve 12. stol. dvůr českých panovníků již srovnatelný s ostatními vévodskými dvory
13. stol. – dvůr českých králů patří mezi nejpřednější dvory
Definice:
Dvůr = společnost obklopující panovníka, soubor úřadů a služebníků, kteří jej obsluhují, i prostředí (místo), kde pobývá, vládne, žije = definice volná, nelze vyjádřit striktně a přesně; i dobová terminologie není jednoznačná a ustálená, a to i pro označení příslušníků dvora (curia, Hof)
Skladba dvora: užší (každodenní personál pečující o panovníka a jeho rodinu, základní úřady zajišťující běžný chod) a širší (osoby přicházející k určitým příležitostem – šlechtici, diplomaté atd. zvaní nebo sami žádající – dostavující se k různým jednáním, resp. v ještě širší variantě hosté zvaní ke slavnostním příležitostem – snaha shromáždit reprezentativní společnost).
Dvořané – pro středověk není možno stanovit podle „dekretů“, ustanovení, titulatura nejednotná (curiales, familiares).
Úřady: kancelář, kaple, dvorské úřady, zemské úřady, dvorský a zemský soud
Užší dvůr (curia cottidiana, curia minor, familia): osobní služebnictvo; zásobovací personál; dvorští úředníci (maršálek, komorník, stolník, číšník, hofmistr, kuchmistr, lovčí atd.); řemeslníci; ochrana (stráže, fortnýři, …); písaři v kanceláři, panovníkovi kaplani; zábavný personál (pěvci, šašci, trpaslíci, heroldi)
Širší dvůr (curia plena, curia maior): amorfní skupina (zjišťování podle svědečných řad – kdo je přítomen často, kdo je pověřován relátorstvím – předání příkazu k zlistinění do kanceláře), také královská rada (consiliarii, Räte).
Dvůr panovnic – obdoba dvora panovníkova; také dvory dorůstajících princů; napodobování jednotlivými šlechtici (dvory šlechty)
Rezidence – místo, kde panovník pobývá často, má své stálé úřady, nejsou to jen přechodná sídla. Praha – mř. situace: v jedné lokalitě, dokonce po většinu času v jednom areálu dvůr panovníka i dvůr místního církevního ordináře (výjimky: Vratislav na Vyšehradě; arcibiskupský dvůr na Malé Straně, od Václava IV. králův dvůr na Starém Městě pražském
Itinerář – sledování pohybu a pobytů dané osoby (podle zmínek v kronikách a hlavně podle datace listin)
Funkce dvora: správní – politická – soudní; hosp. zajištění; reprezentační a kulturní