Seminář k základům sociologie

Seminář k základům sociologie

autor Michaela Tobišková -
Počet odpovědí: 0

1.       Rodina

-           je to systém rolí a každý zaujímá tu svoji (babička, dcera, matka, otec, …), navzájem se známe – interakce mezi všemi členy, všichni spolu komunikují, nižší počet členů, sdílíme určité nepsané normy chování a hodnoty, je to neformální primární skupina

-          Členství mi přináší pocit jistoty a bezpečí, emoční podporu, hluboké vztahy, tato supina pomáhá utvářet moje normy a postoje a určitým způsobem mě usměrňuje

2.       Studentka Univerzity Karlovy

-          spojuje nás činnost, kterou vykonáváme, máme stejný cíl, není možné, aby vzájemně interagovali všichni členové této skupiny, jsem součástí skupiny kde je určitá formální i neformální hierarchie

-          hrdost, motivuje mě a určuje mé jednání, přináší příležitost k osobnímu rozvoji, usnadňuje cestu k některým zdrojům a možnostem, příslušnost k prestižní organizaci jako je Univerzita Karlova může posílit i náš sociální status

 

3.       Na hokejovém zápase v kotli

-          měnící se nálada všech členů davu (podle vývoje zápasu) – společné emoční zapojení -> skandování stejného hesla celím davem, jsem v obklopení mnoha lidí a cítím se být součástí, není možné znát všechny členy této skupiny, ale navzájem se ovlivňujeme

-          Odreagování, sdílena radost z vítězství, pocit sounáležitosti, pocit sociálního propojení

 

4.       Při přestupu v metru

-          Společný cíl - přestoupení na jinou linku, diverzní skupina, ostatní osoby neznámé, navzájem udržujeme určitou vzdálenost, případně podobná reakce na zpoždění

-          pojil nás společní cíl, chvíle kdy se to odehrálo a místo, pocit že nejdu sama – určitý pocit bezpečí