Mělo by se zakázat nošení burky, a podobných "šátků" zahalujících tvář, na veřejnosti (nebo třeba ve školách)?

Re: Mělo by se zakázat nošení burky, a podobných "šátků" zahalujících tvář, na veřejnosti (nebo třeba ve školách)?

autor Tomáš Klabačka -
Počet odpovědí: 0
Pokusím se nějakým způsobem shrnout všechny komentáře a argumenty. Začnu tím, že bychom měli v prvé řadě rozlišovat, proč ženy tyto "šátky" nosí. Může to být z náboženských důvodů a v tomhle případě by zákaz platit neměl, něco jiného je, pokud zahalování tváře ženě přikazuje např. její otec nebo manžel a je to teda proti její vůli, v tom případě by v naší zemi měla mít možnost svobodně se rozhodnout se sama. S možností se svobodně rozhodnout souvisí i argument, který uvedla Romča, a který mě vůbec nenapadl, a totiž, že některé ženy považují tyto "šátky" za módní doplněk, v tom případě by taky nebylo správné jim to zakazovat. Uvědomit si musíme také to, že existuje několik druhů "šátků", které zakrývají obličej. Myslím, že jsem se všichni shodli na tom, že ty "šátky", které zakrývají prakticky celý obličej (např. vyjma očí), bychom zakázali. V nošení šátků, který ovšem nechává odkrytý obličej, většina (a já s nimi souhlasím) problém nevidí - jak uvedl Martin, hidžáb je brán za symbol víry a jelikož nechává odkrytou tvář, nevidím důvod ho zakazovat. Dále souhlasím, že bychom měli respektovat kulturní zvyklosti a tradice druhých lidí, ovšem musí to platit oboustranně. Toto téma zřejmě vždy bude platit za kontroverzní a nejspíš na něj nikdy nenajdeme společnou řeč. A tak se přikláním k názorům ostatních, měli bychom usilovat o určitý kompromis, vést na toto téma diskuze, podporovat osvětu a emancipaci u žen, které byly celý život podřízeny svým mužským příbuzným, a hlavně se snažit druhým porozumět a ne se jich bát.