Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

autor Anna Kuřík Sukniak -
Počet odpovědí: 4

Inside but still on the outside? Teachers’ experiences with the inclusion of pupils with special educational needs in general education 

https://www-tandfonline-com.ezproxy.is.cuni.cz/doi/full/10.1080/13603116.2018.1503348

 

Studie je založená na polostrukturovaných rozhovorech s osmi učiteli.
Ze dvou obcí, z celkem
čtyř norských škol, byli na základě předchozí průzkumové studie
vybráni
dva učitelé z 1. stupně a dva z 2. stupně ZŠ a to tak, aby každou dvojici tvořil jak
učitel pro všeobecné vzdělávání, tak speciální pedagog.
Rozhovory byly zpracovány kvalitativní tematickou analýzou
(Braun a Clarke 2006; Host, MacQueen a Namey 2012).
Texty rozhovorů byly kódovány a kategorizovány. Tak byla identifikována některá ústřední témata,
založená na jedné straně na průvodci dělání rozhovoru (interview guide),
ale částečně také na zkušenostech, které učitelé během rozhovorů získali.
Témata byla formována kombinací deduktivního a induktivního přístupu.

Pro vlastní výzkum, zaměřen na diagnostiku matematických predispozic u dětí
se speciálními vzdělávácími potřebami, shledávám přínos studie jednak v jejím provedení,
jednak v závěrech, které přináší. Co se provedení týče, vidím, že pro získání komplexnejšího vhledu
do problematiky by bylo vhodné v rámci mého výzkumu zahrnout i pohledy učitelů a rodičů
diagnostikovaných dětí. Co se závěrů studie týče, poukázala na důležitost a zároveň nedostatek
vzájemné komunikace všech zůčastněných stran vzdělávání, komplikace (zejména široké spektrum úrovní
jednotlivých žáků v rámci jedné třídy), které přináší inkluze a otevřela
pro mě otázku, jak docílit snížení těchto komplikací (jakým způsobem vzdělávat všechny najednou
a přeci na míru jejich vlastní úrovně).
V odpovědi na Anna Kuřík Sukniak

Re: Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

autor Michaela Kuříková -
Ahoj, máš představu, na jak velkém vzorku budeš výzkum realizovat? Jaké výzkumné metody použiješ?
V odpovědi na Michaela Kuříková

Re: Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

autor Anna Kuřík Sukniak -
No, velikost vzorku je pro mě ještě otevřená, zvažovala jsem přibližně 10 dětí. Určitě to bude formou experimentů (zadám úlohy a budu pozorovat reakce) a teď zvažuji i ten dotazník pro učitele a rodiče, abych co se popisu institucí a forem vzdělávání týče nevycházela pouze z literatury, ale i z přímé zkušeností lidí.
V odpovědi na Anna Kuřík Sukniak

Re: Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

autor Petr Chaluš -
Zvažoval jsem také podobný počet případů ve studii, jak je vybírali?
V odpovědi na Petr Chaluš

Re: Uvnitř, ale stále venku? Zkušenosti učitelů se začleňováním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do všeobecného vzdělávání

autor Anna Kuřík Sukniak -
Píšou, že předtím udělali průzkumovou studii (survey) u všech učitelů z těch čtyř škol, nezmiňují jak nebo čeho se týkala a nedohledala jsem to. Není mi jasné, zda použili k výběru ještě nějaké jiné parametry než uvádí (např. povahové rysy učitele), ale tedy, z toho, co jsem pochopila vybírali tak, aby 1) učitelé měli dost zkušeností (jak "normální" učitel, tak speciální pedagog), 2) speciální pedagog pracoval se žáky se specifickými poruchami učení (kvůli výzmamné četnosti výskytu na školách), kteří mají zapsanou v rámci normální výuky Norštinu nebo matematiku, 3) no a když vybírali učitele pro všeobecné vzdělávání tak tam zařadili i tzv. contact teacher, protože mají na starost komunikaci mezi učiteli, rodiči a tedy mají přehled (ale nepíšou explicitně, že vybírali jen mezi nimi).