Svet ticha

Svet ticha

от Kateřina Menhartová -
Количество ответов: 7

Dokument mi přišel na jednu stranu celkem zábavný, například mě pobavil kvíz o Leninově dětství. Na druhou stranu, děti, především ty mladší, nevypadaly, jako že si tento způsob vyučování (hlavně drilování výslovnosti slov) užívají. A já se jim vůbec nedivím. Z té jedné soudružky učitelky mi běhal mráz po zádech. 

(Dodatečně upravil/-a: Adéla Boušková; čas vložení původního příspěvku: Čtvrtek, 19. listopad 2020, 10.48)

Určitě souhlasím s tím, že si děti tento způsob vyučování vůbec neužívaly a chvílemi mi jich bylo i dost líto. Zajímavá byla výuka s bubnem, ale myslím, že to pro děti bylo dost stresující a byl na ně vyvíjen velký tlak, aby uspěly. Starší děti se už naštěstí učily i něco jiného než jen mluvit.

 

В ответ на Kateřina Menhartová

Re: Svet ticha

от Nela Barešová -
Na mě film působil dost negativně. Děti mi připadaly vystresované a pod velkým tlakem. Učitelky působily velmi přísně. Nemyslím si, že by děti do školy chodily s nadšením. (Děje se to vůbec netýká ale negativitu filmu u mě ještě více umocňuje staré černobílé zpracování.)
В ответ на Kateřina Menhartová

Re: Svet ticha

от Mirka Neubauerová -

Souhlasím s holkama, děti nevypadaly, že by si výuku nějak užívaly. Musel na ně být vyvíjen velký tlak, aby nedělaly žádné chyby. 
Celkem mě pobavila socialistická výchova a skládání Leninova dětství, ale to k téhle době prostě patřilo. 

Pozastavila jsem se nad tou krátkou ukázkou z porady uřitelů a nejspíš ředitele. Jediné co se řešilo bylo to, jestli žáci jsou schopni mluvit a jestli to zvládají bez dalších pomůcek. Rozvoj dalších dovedností tam nikoho moc nezajímal, ale zase to byl jenom vystřižený kousek, takže nemůžu dělat závěry. Ale překvapilo mě to. 

В ответ на Kateřina Menhartová

Re: Svet ticha

от Veronika Trčková -
Být neslyšící a ještě se vzdělávat (a vlastně vůbec žít) v době socialismu muselo být něco hrozného. Připojuji se k ostatním, dětí mi bylo velmi líto. Soudružky učitelky se chovaly, jak kdyby sluchové postižení byla jen lenost nebo neschopnost. Na děti křičely, nemilým způsobem jejich ruku přikládaly na své hlasové ústrojí a nutily ty malinké děti opakovat „lá″. Také mě pobavila scéna, kdy si říkali, že chudé bosé děti na obrázku neměly socialismus.
В ответ на Kateřina Menhartová

Re: Svet ticha

от Barbora Levíčková -
Mám na tuto "výukovou metodu" naprosto stejný názor. Tato metoda je neefektivní a velmi náročná.
Jsem upřímně ráda za to, na jaké úrovni je vzdělávání neslyšících nyní.
Nedokážu si představit, že by se takto vzdělávaly děti i v současné době. Je až k neuvěření, že takhle se učilo ještě před několika desítkami let.
В ответ на Barbora Levíčková

Re: Svet ticha

от Eva Potůčková -
Film je velmi hezky zpracovaný. Podařilo se zde zachytit důležité momenty ve vzdělávání neslyšících v období socialismu. Věřím, že se učitelé v dobré víře snažili neslyšící žáky naučit správné výslovnosti jednotlivých hlásek. Nicméně musím souhlasit se svými kolegy, kteří zde již celou problematiku velmi podrobně shrnuli. Tato výuka byla opravdu velmi neefektivní - pro děti představovala spíše utrpení než radost. Některé metody musely být pro děti přinejmenším velmi nepříjemné (bubínek, činely, křičení do ucha, ...).