Sportující kuřáci

Sportující kuřáci

autor Denisa Světelská -
Počet odpovědí: 0

Jelikož se hodně pohybuji v komunitě sportovců a lidí zaměřených na zdravý životní styl, zajímal by mě jejich postoj k této problematice. Jelikož alkohol není nijak stigmatizován, přestože jsou jeho negativní účinky známy, zabývala bych se tím, zda je tomu tak i u kouření. Zda je kouřící sportovec odsuzován/vylučován, nebo je kouření nějakým způsobem „pojivem“ sportovců, jako to může být alkohol (zkuste se zeptat na FTVS, jací „alkoholoví“ sportovci to jsou :D). V tomto případě bych se zaměřila spíše na kvalitu, aspoň na mě to dělá ten dojem, že z dotazníku bych zjistila nic. Volila bych skupiny sportovců, i třeba reprezentující různé sporty, zastoupení kuřáků v těchto skupinách, vztahy mezi nimi – zda zde dochází ke stigmatizaci, jaký druh stigmatu se zde případně nachází. Prostorem by mohlo být výše zmíněné FTVS, či jiné sportovní skupiny mnou oslovené. Časovým rámcem bych ohraničila přípravnou sezónu, ovšem za zmínku by určitě stála i závodní sezóna (vyrovnávání se stresem). Jak jsem již zmínila, největší pozornost bych věnovala stigmatizaci uvnitř tréninkové/sportovní jednotky, jak na tyto jedince pohlížejí ostatní členové skupiny, zda si na tento „fakt“ u jedince už zvykli, či se to pro ně stalo jistým symbolem (pro ostatní to však může být symbol stigmatu, viz Goffman). Určitě by mě zajímalo, jak se s vlastním postavením vyrovnávají kuřáci sportovci ve sví skupině, jaké techniky uplatňují.

Závěrem bych chtěla říci, že je to pouze hodně zobecněný náčrtek. Pokud by ale téma někoho zaujalo, ráda budu s někým ve dvojici, přece jen, ve dvou se to lépe táhne :D. A pokud by měl někdo lepší nápad na téma a chtěl by mě do týmu, napište mi kdekoliv. Díky!