Ostré lineární uspořádání

Ostré lineární uspořádání

autor Daniela Jiroušková -
Počet odpovědí: 1

a)Děti, postavte se do řady, hezky jeden za druhého.

  • ne – nejedná se o ostře lineární uspořádání, protože uspořádání v tomto ohledu není podstatné

 

b)Františku, ty budeš první, a ty Lucinko, budeš poslední z celé třídy.

  • ne – nejedná se o ostře lineární uspořádání – konečné postavení nehraje roli – pro uspořádání nehraje roli vymezení prvního a posledního

 

c)Děti, postavte se do řady od okna směrem ke dveřím.

  • ne – nejedná se o ostře lineární uspořádání – pro uspořádání není důležité postavení v řadě

 

d)Děti, na každou šprušli na žebřinách zavěste jeden šáteček a podíváme se, který z nich je níž, než lustr.

  • ano – jedná se o ostře lineární uspořádání – vazba než, zkoumáme vzájemné postavení

 

e)Děti, zastavte se, kde právě stojíte, a řekněte mi, kdo z vás je ke mně nejblíž, kdo potom a kdo pak, …

  • ano – jedná se o ostře lineární uspořádání – chybí vazba než, ale sledujeme dvojice a jejich vzájemné uspořádání a pořadí

 

f)To jsem děti zvědavá, jak rychle se budete obouvat, podíváme se, kdo je rychlejší než kdo.

  • ano – jedná se o ostře lineární uspořádání – vazba než a sledujeme pořadí

 

g)Tak děti, tady máme Toníka, ten je nejstarší, a Barušku, která je z vás nejmladší.

  • ne, nejedná se – nestačí určení nejstaršího a nejmladšího – není druhý stupeň přídavných jmen, chybí vazba než

 

h)Každé dítě drží v ruce svůj obrázek. Uspořádáme se podle počtu barev na obrázku.

  • ano – jedná se o ostře lineární uspořádání, v průběhu budeme řešit, kde je více barev než…

 

i)Podívejte se na to, co všechno je pod stolem.

  • ne – nejedná se o ostře lineární uspořádání – výstupem tohoto tvrzení je pouhý výčet předmětů – ne vzájemné postavení
V odpovědi na Daniela Jiroušková

Re: Ostré lineární uspořádání

autor Anna Průšová -

Souhlasím se vším, co Daniela napsala. Sama jsem sice měla jinak odpověď u příkladu g), ale po znovu přečtení a promyšlení odpovědi, přiklonila bych se k odpovědi ne.