Verbalizace potřeb a očekávání

Verbalizace potřeb a očekávání

autor Karolína Svobodová -
Počet odpovědí: 6

Jak jsme se již ve středu 6. 3. bavili o tomto tématu na našem prvním setkání, shrnuji tímto myšlenky a návrhy na témata k probrání během kurzů, která již ústně zazněla a rozhodně splňují mé potřeby a očekávání od kurzu. 

Chtěla bych se dozvědět:

1) Jak probíhají přiímací pohovory na ZŠ, jaké jsou třeba formality, na základě čeho ředitel začínajícího učitele přijme.

2) Jaké existují podpůrná opatření pro začínající učitele?

3) Jaké je finanční ohodnocení začínajících učitelů? Do jaké tabulkové třídy patří?

4) Jak by měl učitel průběžně pracovat na svém psychickém zdraví aneb jak se nenechat odradit a demotivovat?

 

V odpovědi na Karolína Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Kateřina Svobodová -

Děkuji za první setkání a také za první příspěvek v diskusním fóru.

Jelikož já sama již absolvuji přijímací pohovory, abych od září mohla plně nastoupit do "procesu", souhlasím s Karolínou s tématy, která se týkají především začínajících učitelů:

- zajímalo by mě, zda je pro ředitele tou nejpodstatnější věcí u přijímání předmětová aprobace uchazeče;

- ráda bych se dozvěděla, jakou podporu může ředitel (škola) poskytnout začínajícímu učiteli a zda se tak děje;

- chtěla bych vědět, zda a jak se vyvíjí věc ohledně kariérního řádu pro učitele (a pohled ředitele na něj - výhody/nevýhody);

- bylo by dobré se také dozvědět, jak, zvláště na začátku učitelské kariéry, profesně nevyhořet;

- a samozřejmě mě také zajímá platové ohodnocení začínajícího učitele, případně - jak a jestli si může přilepšit. 

MOC díky! :)

Kateřina

V odpovědi na Kateřina Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Michal Žvachta -

Hezkou neděli,

musím v tématech souhlasit s kolegyněmi. 

- Mě osobně by zajímal každodenní vnitřní chod školy z pohledu ředitele/zástupce. 

- Jak už také na setkání zaznělo, co musím splnit, abych se mohl stát zástupcem/ředitelem.

- Dále pak otázka financování školství, s tím spojené ohodnocení učitelů.

- Váš osobní názor na současnou diskusi, zdali učitelům zvyšovat tarifní složky, či dát prostředky ředitelům k navýšení osobního ohodnocení. 

Děkuji 

V odpovědi na Karolína Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Juda Kaleta -

Kromě již zmíněného, k čemuž se přidávám, doplňuji ještě tato témata:

  • jaké jsou možnosti, doporučení a tipy na zlepšování didaktiky a klimatu ve škole, tak aby moderní učitel nezůstal jak osamělý střelec — a to jak „odspoda“ z pozice běžného učitele, tak z pozice ředitele;
  • jaké jsou možnosti zavádění alternativních prvků výuky do běžných škol.
V odpovědi na Karolína Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Pavla Šulcová -

Mě by zajímalo,

1) jak je možné, že školy v jednom městě - Praze mají různé finanční podmínky na hospodaření, což je vidět například na vybavení škol

2) jak funguje přerozdělování peněz z krajů do obcí a konkrétních škol, tedy jak může nějaký úředník ovlivnit, které škole půjde více či méně peněz

3) co může učitel dělat, když ví, že jeho škola "nemá peníze na..." a nechce měnit zaměstnavatele

V odpovědi na Karolína Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Ondřej Novotný -

Tak trochu s křížkem po funuse, ale přeci k již řečenému dodávám:

1) další vzdělávání učitelů (školení v daném oboru i mimo něj a jejich financování)

2) možnosti podpory studujících učitelů (např. zda má vedení povinnost vyučujícího omluvit na zkoušky, zda si musí brát neplacené volno atd.)

V odpovědi na Karolína Svobodová

Re: Verbalizace potřeb a očekávání

autor Lucie Myšíková -

Dobrý den, 

ještě by mě zajímalo: 

- jak se vhodně připravit na přijímací pohovor na pozici učitele?

- jaké jsou nabízené možnosti na další vzdělávání učitelů a proč to není více podporováno? 

- je možné ve škole (z pozice kantora) něco změnit, pokud je vedení nečinné? 

Děkuji.