Sylabus předmětu Komparace zemí EU
KOMPARACE EKONOMIK EVROPSKÉ UNIE JPM721
PhDr.Irah Kučerová, PhD., irah.kucerova@fsv.cuni.cz
Anotace: Proces ekonomické integrace výrazně ovlivňuje hospodářský vývoj členských zemí a naopak, jednotlivé státy svými prioritami determinují průběh integračního procesu. Kurz je zaměřen na specifika jednotlivých ekonomik.
Cíl kurzu: Po téměř století integrující se Evropy, zůstává EU i nadále heterogenním celkem. Cílem kurzu je podat nejen informace o hospodářském vývoji jednotlivých členských zemí, ale především vystihnout rozdíly či naopak společné postoje k integraci, identifikovat tzv. národní zájmy v ekonomicko-sociální sféře. Vedle rozdílů ve výchozí ekonomické situaci se kurz zaměřuje i na diference v praktikované hospodářské politice v jednotlivých členských zemích. Komparací jednotlivých ekonomik poskytnout analýzu jejich postupné konvergence, poukázat na specifika v jednotlivých komparativních profilech.
Získané dovednosti: Orientace studentů v problematice hospodářských a politických rozhodnutí jak mezi jednotlivými členskými státy EU, tak mezi komunitární a národní úrovní.
Metoda výuky: Přednášky k vybraným tématům doplněné samostudiem relevantních zdrojů. V souvislosti s pandemií COVID-19 budou přednášky nahrány v systému LOOM a před každým termínem přednášky studenti dostanou link na danou přednášku via e-mail. Další informace budou v systému MOODLE.
Pokud bude obnovena prezenční výuka, způsob přednášky se přizpůsobí.
V čase první přednášky, tj. 5. 10. 2020 před 11. hodinou se spojíme prostřednictvím aplikace Google Meet, abychom se poznali alespoň online. Bude tak prostor na vaše dotazy. Ke Google Meet se dostanou všichni studenti prostřednictvím svého fakultního G mail.
Prosím, je zcela nutné, aby studenti používali pro náš společný styk pouze fakultní adresu, soukromé adresy často nefungují a systém je také může vyhodnotit jako phishing!
Podmínky ukončení kurzu:
- písemný test – vypracování odpovědí na 4 otázky;
- test bude pravděpodobně v systému MOODLE, tedy distanční formou
- orientace ve zvýrazněných pramenech, ostatní literatura je doporučená; zdroje jsou řazeny ne abecedně, ale časově
klasifikace odpovědí – max. 5 bodů/otázku, tzn. max. 20 bodů = 100 %
- 91 % a více => A
- 81-90 % => B
- 71-80 % => C
- 61-70 % => D
- 51-60 % => E
- 0-50 % => F
Program kurzu:
- Souhrnná charakteristika ekonomické báze EU
- Pozice zemí 15
- Transformační proces zemí EU10
- Pozice zemí EU13
Literatura:
Kučerová, I. (2003): Ekonomiky členských států EU, Karolinum Praha
Kučerová, I. (2014): Komparace ekonomik EU, MUP; materiál bude zavěšen v SISu pouze pro zapsané studenty
Kučerová, I. (2015): Střední Evropa – komparace vývoje středoevropských států, Karolinum Praha
Kučerová, I. (2018): The Political Economy of Brexit, https://is.muni.cz/publication/1459476/ICEI-2018_Proceedings.pdf, pp. 868-875
Sommers, R. (1998): European Union Economies. A comparative Study, 3.ed. London, Addison W.Limited
Abrhám, J. (2008): Komparativní ekonomika EU, Mac Praha
Tomšík, V. (1998): Transformace ekonomik zemí střední a východní Evropy, Studie Národohospodářského ústavu J. Hlávky 5/1998
Aktivita ještě není připravena
Vraťte se prosím později.