DÚ_příprava na příští hodinu
ČJ: Martin Šíp - Bitcoin - naprosto svobodná měna (TEDx)
Povídání Martina Šípa z pražského Paralelní Polis na TEDxPlzeň pojednávalo o bitcoinech, pěněžním systému, jež neovládá žádný jednotlivec a kde mohu být sám sobě bankou. Martin Šíp říká, že náš peněžní systém je špatný proto, že je založen na špatných penězích. Může to změnit Bitcoin, který je, jak jeho propagátoři říkají, to samé pro peníze jako byl vynález internetu pro komunikaci?
Záběr odvětví, kterým se Martin Šíp ve svém životě věnuje, by bohatě stačil pro více než jednoho člověka. Martin vystudoval teoretickou fyziku a architekturu a působil několik let ve stavebnictví. Osudným se mu stal zájem o Rakouskou ekonomickou školu a zkoumání podstaty finančních trhů, které ho přivedlo k vnímání peněz jako komplexní společenské technologie. V roce 2011 se poprvé setkal s pojmem Bitcoin a od té doby se mu bez přestávky věnuje. Bitcoin, jakožto první decentralizovaná digitální měna, ho doslova učaroval, a tak začal pracovat pro startup SatoshiLabs, který je celosvětově známý jako vynálezce první hardwarové bitcoinové peněženky, tzv. TREZOR. V současné době Martin pracuje jako hlavní koordinátor Paralelní Polis v Praze, kde mimo jiné pořádá pravidelné týdenní meetupy věnované bitcoinu, kryptoměnám a decentralizaci obecně.
ČJ: Jakub Maščuch - Energetika na rozcestí (TEDx)
Jakuba velmi zajímá budoucnost energetického průmyslu a transformace ekonomiky a společnosti, které s sebou právě každá výrazná změna v energetice nese. O tom, co bude státy a jejich občany pohánět, o nových zdrojích, způsobech užití energie a vůbec kotrmelcích, které nás čekají, se dozvíte víc v jeho TEDx talku. Jakub Maščuch se se zálibou věnuje inovacím v energetickém průmyslu. Energetiku vystudoval na ČVUT, zajímají ho chytré sítě hlídající spotřebu a decentralizované zdroje. V roce 2015 získal E.On Energy Globe Award ČR za mikroelektrárnu Wave - unikátní kotel na štěpky, který kromě tepla produkuje i elektřinu.
Prezentace v příloze.
- 17 December 2019, 12:23 PM