Vědění a umění: Heidegger a Dilthey
Section outline
-
Získat atestaci z kurzu je možné libovolným z těchto způsobů:
1) napsat si test z toho, co jsme probírali. Na dané termíny se prosím přihlašujte prostřednictvím SISu.
2) napsat srovnávací práci. Téma práce by mělo nějak souviset s vědou, technikou či uměním u Heideggera. Srovnávat můžete jakékoliv 2 filosofické texty, zabývající se touto tématikou, z nichž alespoň jeden bude od Heideggera (ideální by bylo, kdyby byly od Heideggera oba nebo jeden od Heideggera a jeden od Diltheye). Práci prosím vkládejte do Moodlu. Opravím ji do 2 týdnů.
3) každotýdenně zodpovědět otázky vložené do Moodlu (odpovědi vkládejte prosím vždy do úterý 16:00 hod.) - pro výslednou známku z kurzu "velmi dobře".
-
Získat atestaci z kurzu je možné libovolným z těchto způsobů:
1) napsat si test z toho, co jsme probírali a současně každotýdenně zodpovídat otázky vložené do Moodlu (odpovědi vkládejte prosím vždy do úterý 16:00 hod.)
2) Napsat srovnávací práci. Téma práce by mělo nějak souviset s vědou, technikou či uměním u Heideggera. Srovnávat můžete jakékoliv 2 filosofické texty, zabývající se touto tématikou, z nichž alespoň jeden bude od Heideggera (ideální by bylo, kdyby byly od Heideggera oba nebo jeden od Heideggera a druhý od Diltheye). Práci prosím vkládejte do Moodlu. Opravím ji do 2 týdnů.
-
-
Jakmile sem práci vložíte, napište mi prosím e-mailem, že jste svou práci vložili do Moodlu. Práce opravím do 14 dnů po odevzdání práce.
-
-
Do příští hodiny (ideálně už do úterý 16:00) stručně (ideálně jednou větou, maximálně třemi větami) prosím zodpovězte následující otázky.
1) V čem se liší Heideggerův přístup v odkrývání bytí v jeho raných dílech (např. "Bytí a čase") od způsobu, jak přistupuje k bytí ve svých pozdějších dílech.
2) Co je podle Heideggerova Bytí a času "fenomén"?
3) Jak můžeme podle Heideggerova výkladu Platónova podobenství o jeskyni chápat pravdu?
-
Do příští hodiny (ideálně už do úterý 16:00) stručně (ideálně jednou větou, maximálně třemi větami) prosím zodpovězte tři z níže uvedených čtyř otázek.
1) Na jakém pojetí bytí, pravdy, člověka a vztahu člověka ke jsoucímu se podle Dodatků k Heideggerově přednášce Věk obrazu světa zakládá Platónova metafyzika?
2) Novověká věda podle Heideggerovy přednášky Věk obrazu světa zpředmětňuje jsoucno, tj. jsoucno se v novověké vědě stává předmětem. Jak se toto zpředmětňování děje (tj. jak se na jsoucno nahlíží) v přírodních vědách? Jak se zpředmětňování jsoucna děje v historických vědách?
3) Proč byl podle Heideggerovy přednášky Věk obrazu světa pro ustanovení novověké vědy a novověku vůbec důležitý Descartes?
4) Existuje podle Heideggerovy přednášky Věk obrazu světa středověký obraz světa? Je svět obrazem pro řeckého člověka? Proč?
-
Do příští hodiny (ideálně už do úterý 16:00) stručně (ideálně jednou větou, maximálně třemi větami) prosím zodpovězte tři z níže uvedených pěti otázek.
1) V úvodu textu Novověká matematická přírodní věda Heidegger uvádí 3 rysy (charakteristiky), s kterými bývá novověká věda obvykle spojována a ukazuje, že uvedené tři rysy charakterizují nejen novověkou vědu, ale že platí také o antické vědě. O jaké 3 rysy se jedná?
2) Uveďte alespoň 3 rozdíly v "matematičnu", matematickém rozvrhu (tj. chápání přírody) mezi novověkou přírodní vědou (viz Newtonovo či Galileovo chápání přírody) a antickou vědou (u Aristotela).
3) Jak Heidegger v textu Novověká matematická přírodní věda dokládá, že novověká věda (matematicky) přeskakuje fakta?
4) Proč je číslo, resp. počítání s čísly podle textu Novověká matematická přírodní věda něčím mathématickým?
5) Jak Heidegger v textu Novověká matematická přírodní věda interpretuje Descartův výrok „Myslím, tedy jsem“? Vůči jakému běžnému výkladu se vymezuje?
-
Do příští hodiny (ideálně už do úterý 16:00) stručně (ideálně jednou větou, maximálně třemi větami) prosím zodpovězte následující otázky:
1. Heidegger se v přednášce Otázka techniky vymezuje vůči instrumentálnímu a antropologickému chápání techniky a představuje své vlastní pojetí techniky. Co je podle něj technika? Liší se bytnost novověké techniky od bytnosti starší (např. antické) techniky?
2. Co je v moderní technice jsoucím? Jak se ke jsoucnu člověk vztahuje?
3. Jaký je vztah mezi moderní vědou a technikou? Co je podle Heideggera dřívější?
4. Jaké je největší nebezpečí moderní techniky (popř. Gestellu)?
-
Do příští hodiny (ideálně už do úterý 16:00) stručně (ideálně jednou větou, maximálně třemi větami) prosím zodpovězte následující otázky:
1. Ve své přednášce "Věda a zamyšlení" Heidegger vymezuje vědu jako teorii skutečného. Co je podle této přednášky v novověku "skutečným"? Co je podle této přednášky v novověku teorií, tj. jaký vztah ke skutečnému charakterizuje novověkou vědu?
2. Co vládne ve vědách a co vědy nemohou obejít? Co nemůže obejít fyzika, psychiatrie, filologie a historie? Proč uvedené nemohou obejít?
3. Co je podle Heideggera "zamyšlení" (Besinnung)?