DofE: Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
Osnova sekce
-
-
Anotace kurzu
Cílem předmětu je poskytnout studentům orientaci v oblasti neformálního vzdělávání a ilustrovat využití jeho prvků ve sféře formálního vzdělávání. Absolvent předmětu zároveň získá příslušné informace a kompetence k vykonávání role vedoucího programu DofE.
Předmětem seminářů je seznámit studenty s příkladem dobré praxe neformálního vzdělávání, a to na prestižním vzdělávacím programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Do neformálního vzdělávání spadají organizované výchovně vzdělávací aktivity mimo rámec zavedeného oficiálního školského systému, které zájemcům nabízí rozvoj dovedností a postojů založených na uceleném systému hodnot. Tyto aktivity bývají zpravidla dobrovolné. Podstata neformálního vzdělávání a jeho přínosy ve formálním vzdělávání budou demonstrovány na příkladu globálního komplexně vzdělávacího programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE), který je určen pro studenty ve věku od 14 do 24 let. Program funguje na principu plnění individuálně stanovených cílů účastníka v rámci čtyř provázaných aktivit: sportu, rozvoje talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedice. Program DofE navíc svými hodnotami odráží výstupy rámcových vzdělávacích plánů, a to jak pro základní, tak i pro střední školy. Konkrétně se jedná o vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět a Osobnostní a sociální výchova. Dovednosti, které program rozvíjí, primárně spadají do kompetencí sociálních, personálních a občanských a dále do kompetence k podnikavosti. Do programu DofE je v České republice momentálně zapojeno více než 160 vzdělávacích institucí, zejména základních a středních škol, DDM a SVČ. Místní centrem programu DofE na PedF UK je Studentský spolek Agora na PedF UK.
Absolventi předmětu zároveň obdrží certifikát za Základní školení DofE pro koordinátory a vedoucí, který je opravňuje k vykonávání funkce vedoucího programu DofE ve vzdělávacích institucích zapojených do programu. Tento certifikát může pedagogy zvýhodnit při hledání zaměstnání. Předmět je tedy alternativou k Základnímu školení programu DofE, které je akreditováno MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pod č.j.: MSMT-13220/2017-1-744.
-
Sylabus
1. Organizace studia a úvod do neformálního vzdělávání.
2. Ilustrace neformálního vzdělávání na programu DofE; představení programu; mezinárodní rozměr programu.
3. Principy a oblasti programu DofE.
4. Role koordinátora a vedoucího programu; nastavování cílů v jednotlivých oblastech; koučovací přístup ve vedení účastníků a případové studie.
5. Oblast expedice; případové studie.
6. Fungování programu DofE na vzdělávacích institucích v praxi; role Národní kanceláře DofE; Online Record Book.
7. Specifika fungování programu DofE v různých typech vzdělávacích institucí (základní školy, střední školy, DDM, SVČ, dětské domovy, neziskové organizace); práce se znevýhodněnými účastníky programu.
8. Konkrétní příklady případových studií.
-
-
-
Neformální vzdělávání - MŠMT: http://www.msmt.cz/mladez/neformalni-vzdelavani-1
Neformální vzdělávání a volnočasové aktivity dětí a mládeže. Hradec Králové: Gaudeamus, 2008. ISBN 978-80-7041-874-1.
DofE: https://www.dofe.cz/, https://www.dofe.cz/en/, https://dofe.umb.sk/dofe/
DofE, výsledky výzkumu: https://www.dofe.org/wp-content/uploads/2017/11/PEARS-impact-report-executive-summary-final.pdf; https://www.dofe.org/wp-content/uploads/2017/11/Impact-Survey-Leaders.pdf; https://www.dofe.org/wp-content/uploads/2017/11/value-of-theDofE-to-employers-1.pdf
-