Informatika a výpočetní technika
Osnova sekce
-
Aktivity: 27
-
-
-
e-Portfolio můžete vytvořit na libovolné platformě (sites google, blogger.com, linkedin.com, canva.com, wix.com, researchgate.net, academia.edu). Při tvorbě e-portfolia vytvořte minimálně 3 (libovolné) kategorie - O autorovi (např.: kdo jste, co máte vystudováno, jaké máte certifikáty, jaké jsou vaše cíle, co vás baví a proč studujete zrovna Váš obor). Pracovní kategorii (Např.: zajímavé odkazy a články, jaké novinky Vás zaujaly z hlediska studia vašeho oboru, ve zdravonictví, globálně...) a Profesní kategorii (prezentační) (profesní životopis, obdobně jako na LinkedInu - dosavadní výstupy, rozpracované projekty a studium, oblast zájmů ve vaši profesi, certifikáty apod.).
Výsledná práce nemusí být na jedné platformě. Můžete se například rozhodnout pro vytvoření profesní (prezentační) části na systému LinkedIn, Pracovní kategorii na Bloggeru a o Autorovi (rozcestník) na stránce Wix.com. V tomto máte naprostou volnost :-)
Můžete vkládat jak online text (odkaz) tak přiložit soubor (snímek obrazovky).
Termín pro odevzdání je do následující hodiny (14. 3. 2018) - poté Vám budou uděleny odznaky :-)
Na konci této sekce naleznete doplněné materiály (doporučení, praktické ukázky studentů apod.). V případě, že si nebudete vědět rady můžete využít diskuzní fórum v této sekci.
Ukázku pracovního portfolia (pracovní kategorie) naleznete například zde https://eportfoliomed.blogspot.cz/2018/03/co-by-melo-obsahovat-eportfolio-odkaz.html
-
jan.zavesicky@ruk.cuni.cz
-
Nástroje pro tvorbu portfolia
-
Bezpečnost
-
Návody & inspirace
-
Ukázkové pracovní ePortfolio.
Slouží jako doplňěk k profesnímu portfoliu (k LinkedInu, profilu na Researchgate aj.). Primárně slouží STUDENTOVI k sebereflexi a vlastní motivaci. Jedná se o "pracovní" dokument - vše co se nevleze a nepatří do oficiálních životopisů a profesního eportfolia může být v pracovním portfoliu. Rozpracované myšlenky a nápady je možné zaznamenat sem a s odstupem času se k nim vrátit (například zajímavý článek který nestihnete přečíst). Nemusí být veřejné, ale je možné jej využít jako doplňěk k "oficiálnímu profesnímu" portfoliu - k podložení svých tvrzení. Tzn. o něco se zajímám, něco uvedu do CV a můžu odkázat na pracovní portfolio, kde je vytvořena kategorie a doplňující materiály). Posty je možné komentovat a sdílet s vybranými kruhy uživatelů (spolužáci aj.).
-
Reflektivní - slouží primárně k učení. Využívají ho některé školy - studenti ukazují portfolio na konci semestru a na jeho základě jsou hodnoceni. V dalším vzdělávání funguje obdobně - hodnotí účastníci kurzů (spolužáci), vedoucí, lidé s obdobnými zájmy. Ukázka průběhu práce a její následné hodnocení (za cílem dostat certifikát, diplom, splnit kurz apod.)
Rozvojové Jedná se o pracovní portfolio - pracovní listy, pracovní složky, poznámkový blok apod. Osobní - píšu o sobě (moje cíle, čeho bych chtěl dosáhnout) - slouží k vlastní motivaci, stanovení cílů a jejich plnění. Zde vkládám věci které mne zaujmou z libovolného oboru. Kariérní vkládám věci které mne zaujmou / budu s nimi pracovat a chci je mít po ruce / můžou se hodit do budoucna / osobní poznámky. Příklad: https://eportfoliomed.blogspot.cz/ (pracovní dokument, který slouží k tomu abych se posouval dále jako osobnost i odborník ve své profesi).
Prezentační - Slouží k prezentaci mojí práce. Z Rozvojového a Reflektivního portfolia můžu vybrat ty nejlepší ukázky své práce a z nich vybudovat prezentační portfolio.
Tyto tři portfolia mohou být všechny na jedné platformě (blog, webová stránka - zviditelním jen to co chci komu chci, např zaměstnavatel), nebo vystavím každé portfolio na jinou platformu (pracovní portfolio bude na blogu, protože potřebuju komentovat, vkládat obrázky a odkazy a chci mít přehled o činnosti po měsících / štítcích), Prezentační pak na LinkedIn / Researchgate kam uvedu jen výsledek činností, hotové a rozpracované projekty (které mohu doplnit o odkaz např na pracovní portfolio apod.)
-