Literatura pro děti I.
Osnova sekce
-
Anotace
-
Sylaby - seminář
-
Literatura a internetové zdroje
-
V dokumentu níže naleznete seznam zhruba 350 dětských knih rozčleněný na základě žánrů a obohacený o anotace jednotlivých knih, které sepsali studenti v minulých letech. Seznam by Vám měl posloužit při výběru knih pro Vás a především Vaše žáky a měl by Vám rozšířit obzory především o současné české i světové literatuře pro děti. V dokumentu jsou také podrobně popsány jednotlivé formy zápisů, respektive jak postupovat při jejich psaní.
-
Níže naleznete odkaz na stránky projektu Pomáháme školám k úspěchu (sekce videoučebnice), na nichž můžete zhlédnout video o principech a fungování dílen čtení. Naleznete na nich také ukázku realizace dílen čtení nejen na 1. stupni. Další odkaz Vás dovede k publikaci Čtenářská gramotnost jako vzdělávací cíl pro každého žáka, v níž je celá kapitola (od s. 28 do 41) věnována dílnám čtení a jejich koncepci.
-
V přiloženém souboru naleznete ukázku toho, kterých všech aspektů si může čtenář při čtení všímat, co všechno může v podvojném deníku komentovat. Součástí dokumentu je i ukázka podvojného deníku ke knize Zpověď Jonatána Papírníka. Dalších dokumenty jsou úryvky z této knihy, ke kterým se vztahují citace a komentáře z podvojného deníku.
-
Níže naleznete schéma, v němž jsou otázky tříděny podle zdroje svých odpovědí. Dále zde naleznete odkaz na článek, v němž si kladu otázky nad básní, ukazují, jak toto schéma využít v praxi.
-
V přiloženém souboru naleznete ukázku toho, jak přemýšlet nad knihou před jejím čtením a po jejím dočtení. Konkrétně nad Panem Smraďochem od D. Walliamse (další dokumenty jsou úryvky z první kapitoly, nad níž předvídání probíhalo). Více o začátcích knih a jejich významu naleznete v publikaci FOSTER, Thomas C. Jak číst romány jako profesor. Brno: Host, 2014. ISBN 978-80-7294-929-8.