Filozofický kurz A II - České filosofické myšlení OB2312013
Osnova sekce
-
Povinně volitelný předmět České filosofické myšlení poskytuje studentům příležitost setkávat se prostřednictvím společného čtení vybraných textů českých myslitelů s podstatnými záležitostmi, jejichž promýšlením se lze profesně a lidsky rozvíjet.
V prvé řadě je kurz zaměřen na schopnost studenta reflektovat svoji situaci ve světě v souvislosti s uvědomováním si nadčasového významu témat procházejících dějinami myšlení a na studentovu schopnost svůj vhled do situace odpovídajícím způsobem vyjádřit a diskutovat jej.
V řadě druhé se samozřejmě kurz snaží uvádět do horizontu českého filosofického myšlení a inspirovat k dalšímu samostatnému studiu tematiky.
V rámci předmětu bude věnována pozornost ukázkám z textů vybraných (tří až čtyř) českým myslitelů (např. Hus, Chelčický, Palacký, Masaryk, Rádl, Patočka, Kosík, Michňák, Pešek, Machovec, Kohák).
-
Tato elektornická opora kurzu zpřístupňuje studentům pouze vybrané tematické okruhy, kterých se předmět dotýká. Níže uvedené tematické okruhy nemusejí vždy odpovídat námětům jednotlivých seminářů, které se proměňují vzhledem potřebám jednotlivých běhů předmětu.
Kromě číslovaných témat budou v tomto kurzu též přibývat témata nazvaná dle konkrétního myslitele. Na tyto myslitele se mohou studenti zaměřit i tehdy, kdy tito autoři nebudou čteni přímo v semináři.
-
Na semináři pracuje s pracovním listem.
Doporučená četba: Úvod z následujícího svazku HEIDEGGER, Martin. Fenomenologická interpretace Kantovy Kritiky čistého rozumu. Přeložil Jan KUNEŠ. Praha: OIKOYMENH, 2004. Knihovna novověké tradice a současnosti, sv. 49. ISBN 80-7298-124-2.