Diplomový seminář
Osnova sekce
-
-
Výčet parametrů, podle nichž by práce měla být posuzována, z čehož lze zrcadlově odvodit, jak by v obecné rovině měla být napsána.
-
Powerpointová prezentace, kterou z citátů filozofických a estetických veličin vytvořili kolegové estetici Martin Kaplický a Ondřej Dadejík, která může dobře posloužit jako široký a obecný rám pro celý proces hledání tématu, uvažování o něm a nasměřování psaní pravým směrem.
-
-
-
Bružura vytvořená na Jihočeské univerzitě; docela funkční a relevantní.
-
Elementární, ale použitelná příručka pro ty, kteří si nebudou jistí.
-
Pokyny Jakuba Krče ze studia Lacerta. Není bezprostředním nástrojem pro psaní DP, ale hodí se, pokud by vám někdo text jazykově redigoval až v PDF, a také do života, pokud se prací s texty budete živit.
-
Na rozdíl od materiálů na webu ÚČLK se zde vychází z nejnovější verze (2022) citační normy, která bere v potaz i rozvoj nových médií a zdrojů, které poskytují. Citaci umělé inteligence nicméně taky ještě neřeší. Od s. 49 sdělné příklady citování a odkazování v textu a od s. 59 příklady uvádění zdrojů a literatury veškerého typu.
-
-
Inspirativní obecná úvaha o tom, proč a jak psát
-
-
Dávám zde k dispozici takové ty obecné práce o tom, jak psát diplomku. Moc si od toho neslibujete: Tyto práce jsou nejspíš docela úspěšné komerčně, ale pokud jsou laděné hodně obecně, tak trpí přílišnou obecností a vágností (takové ty knížecí rady), a pokud jsou zaměřené konkrétněji, tak to obvykle nebývá k vašemu oboru či tématu.
-
Inteligentní, sofistikované, přesné. I když hodně obecné a zaměřené spíš na výraz než na proces myšlení při psaní. Řadu uváděných věcí už ale nejspíš tak jako tak znáte, zvláště pokud jste studovali obor ČJL.
-
Velké a slibné jméno, ale jde o práci napsanou a vydanou původně italsky v roce 1977. Proto ta lze najít zajímavé úvahy, ale celek už je výrazně muzeání: kartotéční a excerpční lístečky už si nejspíš dělat nebudete.
-
Skutečně, jak slibuje název, spíš takový manuál technik psaní.
-