Osnova sekce

  • Vážené studentky, vážení studenti, 

     Metodologický seminář – II. je určený studentům, kteří se ve své závěrečné práci zaměřují na téma výzkumného charakteru. Je určený i studentům, kteří uvažují o navazujícím magisterském (případně doktorském) studiu ve společenskovědních oborech na jiných fakultách. Metodologický seminář k empirické práci - II. navazuje na Metodologický seminář I., který je podmínkou pro účast v navazujícím předmětu. V tomto navazujícím kurzu studenti s využitím kombinace teoretických a výzkumných (kvalitativních i kvantitativních) studií samostatně analyzují, posuzují a zobecňují nálezy získané z těchto různých informačních zdrojů. Seminář by měl poskytnout prostor i pro diskuse a porozumění nejasnostem, které souvisejí s výzkumnou metodologií, terminologií a vynořují se během načítání odborné literatury a psaní vlastního odborného textu. Díky oběma kurzům budete lépe rozumět a kriticky posuzovat odborné texty s výzkumným obsahem. Budete tak i lépe vybaveni k samostatnému vypracování odborných a výzkumných textů společenskovědního charakteru.

     Průběh výuky Metodologický seminář – II.:

    Výuka předmětu bude probíhat ve třech fázích:

    (1)     Úvodní seznámení s koncepcí a požadavky předmětu (23.2. od 10.15 hod.) proběhne on-line v MS Teams.

    (2)     Forma samostudia materiálů postupně zveřejňovaných níže na těchto Moodle stránkách. Najdete zde souhrnné a aktuální informace k tomuto předmětu a výukové materiály.

    (3)     Od 20.4. bude na Vaše samostudium navazovat podle epidemiologické situace osobní výuka – buď pomocí MS Teams, nebo prezenčně na HTF. Tato výuka se bude týkat dalších nejčastěji využívaných kvantitativních metod. Bude navazovat na informace o kvantitativním výzkumu z Metodologického semináře I. (Pro případnou potřebu oživení těchto znalostí budete mít v Moodle k dispozici základní informace.) Výuka bude probíhat ve volně dostupném statistickém programu JASP, který si před tímto termínem prosím stáhněte z internetu (https://jasp-stats.org/download/). Poslední 1-2 výukové týdny budeme podle Vaší potřeby věnovat nejasné terminologii výzkumných článků, s níž se při jejich čtení setkáváme. Ve vysílacích hodinách bude vždy prostor i pro konzultace a diskuse. 

    POŽADAVKY K ZÁPOČTU:

    Získání zápočtu bude podmíněno (1) prostudováním zveřejněných podkladů v Moodle, (2) účastí na online výuce a (3) vytvořením vlastního odborného textu, v němž zkombinujete poznatky na jedno zvolené odborné téma z nejméně tří publikovaných vědeckých časopiseckých studií z databází EBSCO, Science Direct či JSTOR s následujícím zaměřením:

    [1] alespoň jedna kvantitativní výzkumná studie,

    [2] alespoň jedna kvalitativní výzkumná studie,

    [3] alespoň jedna přehledová odborná studie.

    Nesmí jít o pouhé výpisky. Půjde o práci, která propojuje prostudované vědecké poznatky do nového odborného textu, provázeného vlastní autorskou invencí: komentováním metodologie zvolené příslušnými autory vědeckých článků, poukazováním na podobnosti, rozdíly, komplementaritu poznatků, se zamyšlením nad příčinami odlišných nálezů apod.

    Zvolené téma je na Vás. Doporučuji zaměřit se v něm na téma Vaší závěrečné práce, na níž pracujete (nebo o takovém tématu uvažujete). Vytvořený text pak můžete podle Vašeho vlastního uvážení zakomponovat do Vašich závěrečných prací přímo jako jejich část.

    V případě potřeby delších konzultací Vám budu k dispozici po předchozí dohodě např. mailem (janosovap@seznam.cz) na konkrétním termínu: pomocí MS Teams, nebo ZOOM či Skype (dle Vašich preferencí).

    Přeji vám hodně úspěchů v tomto semestru a těším se „na slyšenou“ s vámi.

    Srdečně vás zdraví

    Pavlína Janošová