ZKOUŠKA
Section outline
-
Informace ke zkoušce:
- zkouška bude plněna distančně a bude mít dvě složky:
- písemný podklad (známkovaný)
- online diskuse v menší skupině (podmínka získání zkoušky, netvoří známku)
- ke zkoušce se můžete hlásit pouze pokud jste splnili všechny povinné úkoly (tzn. min. 4 online úkoly v Moodle a test min na 70%)
- termíny zkoušky budou vypsané v SISu: den konání zkoušky znamená, že v ten den do půlnoci nejpozději odevzdáte písemný podklad a ve stanoveném čase se zúčastníte online diskuse (bližší informace budou v SISu), odevzdávat písemný podklad můžete průběžně
Pokyny k písemné přípravě ke zkoušce:
- na základě témat, které jsme probrali v kurzu si vyberete jeden libovolný koncept či problém (doporučuji zaměřit se na oblast aplikované sociální psychologie ve vzdělávání a pracovat s vybranými kapitolami)
- k tomuto konceptu si přečtete jeden rozšiřující text (podmínky: bude se jednat o odborný, tzn. recenzovaný text, založený na výzkumu, ideálně tedy článek v odborném časopisu, nebo kapitola z knihy prezentující výsledky výzkumu, doporučuji v angličtině)
- propojíte informace z kurzu s přečteným odborným textem a vypracujete stručný přehled toho, co jste zjistili (cca 1-2 normostrany)
- zjištění reflektujete a) rozpory, nejasnosti, potřebnost dalšího výzkumu (jaké otázky zůstávají nezodpovězeny, co by bylo potřeba dále zkoumat...) b)význam z hlediska praxe, jak lze v praxi využít (cca 1 strana)
Písemný podklad může kombinovat souvislý text se strukturovaným (hesla, odrážky, schémata či jiná vizualizace), důraz kladete na srozumitelnost, informační hodnotu a přesnost (použité výroky, citace/odkazy - uvádíte všechny použité zdroje).
Nejedná se čistě o výpis obsahu, ale o propojení informací z kurzu s rozšiřujícím materiálem (posunulo se třeba vaše porozumění tématu oproti tomu, co jste si přečetli v rámci kurzu?) a o kritické zhodnocení získaných informací.
Níže máte ukázku textů, které jsou vhodné (bod 2 výše) - můžete si zvolit úplně jiný text dle vlastní preference. Důležité je ale i najít propojení do kurzu, tedy například navázat na nějaký koncept, který jsem vám prezentovala, nebo který jste si v kurzu nastudovali.
Tipy k vyhledávání článků:
pročítejte si abstrakty článků (např. podle tematického vyhledávání na Google scholar nebo v databázi EBSCO)
dívejte se ne jen na zvolené téma, ale i na strukturu článku (je reflektovaná i v abstraktu) - musí obsahovat informace o metodách! (zda je to kvantitativní či kvalitativní studie, vzorek, stručně výsledky), když se podíváte na celý článek tak najdete sekce, které se jmenují metody/metodologie/design výzkumu (nebo podobně) a sekce výsledky
přehledové studie (souhrn více výzkumů k jednomu tématu) nejsou pro zkoušku dobrou volbou
-
Na adrese: https://www.dropbox.com/s/rn6naevj7sjcc1u/Video%20konzultace%20ke%20zkou%C5%A1ce.mp4?dl=0 se můžete podívat na záznam z konzultace.
V případě zájmu posílejte svou přípravu pro zpětnou vazbu.
Připomínám důležité:
- vazba na kurz
- přesné citování zdrojů
- doporučuji u vybraného výzkumného článku krátce popsat i metody výzkumu a vzorek
-
Inspirativní video, které rozebírá rozdíl mezi deskriptivním typem akademických textů a texty zaměřenými na předložení pádných argumentů (využijete při přípravě na zkoušku i při psaní diplomové práce).