Domácí úkol

1. Přečtěte si text a vypište neznámá slovíčka:

Když máte u někoho vroubek, znamená to, že jste mu provedli nepěknou věc, nějakou levárnu a on vám to neodpustil, prostě vám to „připsal na vrub“.

Co to je ten vrub, jak a čím se na něj píše?

Slova vroubek a vrub pocházejí od sloves roubit a rubat, čili sekat, dělat záseky. Roubenka a srub, roubík a roub, ale také rub - původně spodní strana odříznuté kůže. …a dokonce i rubáš, odstřižený kus látky, který se začal používat jako oblečení nebožtíků. Anebo taky ruský rubl, původně odseknutý kousek z platidla vyšší hodnoty, tak tohle všechno jsou slovní příbuzní. A to vše vzniklo kdysi, v prapočátcích účetnictví, v době pánů a poddaných, kteří neuměli číst, psát a počítat a neměli v ruce žádné podklady, smlouvy, faktury a kolonky má dáti / dal. A přesto obchod čile kvetl.

Jak se to tedy řešilo?

„Představte si, že já prodávám kozy nebo mléko, nebo dřeváky a přijde za mnou chlápek, že si to chce koupit, ale zrovna nemá na zaplacení. Neřeknu mu, že má smůlu, ale vezmu dvě stejně dlouhé hůlky a sekyrou do nich udělám zásek. Na hůlkách zůstal tedy vrub neboli vroubek. Jednu si vezme věřitel a druhou dlužník. Hůlkám se zaseknutými vroubky se říkalo „vrubovky“ a byly pečlivě opatrovány – chovaly se jako oko v hlavě. Při pozdějším vyrovnání, eventuálně při sporu se vrubovky zevrubně prozkoumaly a všechno bylo jasné.

„na sekyru…“

Ostrým zásekem sekyry se řešilo ledascos. Podobnou cestou vznikla rčení „pít na sekyru“, „dávat na sekyru“ a „na sekyru nedáváme“. Sekyra, kterou něco někomu de facto připisujeme na vrub, se zde stává synonymem dluhu. Ovšem podle jiné verze se sekyra, jako cenný a drahý výrobní nástroj sama dávala jako zástava dluhu.

K sekyře a sekání se váže pěkná řádka povedených rčení:

2. Od části záznamu 3:15 vypište všechny frazémy, případně další neznámá slovíčka:

https://dvojka.rozhlas.cz/mit-vroubek-7602799

Last modified: Wednesday, 7 April 2021, 9:17 PM