Instalace LaTeXu

Vážení účastníci předmětu LaTeX,

dle domluvy posílám hrubý návod pro instalaci LaTeXu. S případnými problémy se na mě klidně obraťte.
Nejprve nainstalujeme samotný program LaTeX, konkrétně pomocí služby MiKTeX. Instalace vám zabere zhruba tři hodiny (download trvá dlouho). Aktuální instalace tak, jak jí provádím já, probíhá takto:

i) Na stránkách MiKTeXu stáhnout NetInstaller (umožňuje kompletní instalaci), dle vašeho procesoru verzi x64 nebo x32 (to je na stránce ta druhá).
ii) Spustit installer a vybrat download a následně odkud budete potřebné soubory stahovat (celá instalace by měla mít okolo 2,5 GB, tak pozor, ať máte dost místa a spolehlivé připojení k Internetu). Zde doporučuji použít servery ČVUT (měly by být v nabídce jako první; je celkem jedno, jestli použijete http nebo ftp).
iii) Odklikat instalaci (vyberte Complete installation, ve které je i česká lokalizace) a čekat.
iv) Poté spusťte installer ještě jednou a vyberte, že chcete MiKTeX instalovat. Zbylé nastavení můžete ponechat a instalovat (instalace také trvá poměrně dlouho).

Dále je potřeba nainstalovat editor .tex souborů. Lze jich použít mnoho (TeXnicCenter, PSPad, ...). Rád bych vám ale doporučil TexStudio, které má v sobě zabudovaný kompilátor i prohlížeč a práce s ním je uživatelsky celkem přívětivá. Budu v něm také pracovat na hodinách. Stáhnete ho překvapivě na stránkách TexStudia. Verze pro různé operační systémy najdete na stránce Download.

Pokud instalace z nějakého důvodu nebudete schopni, můžu vám s tím pomoci buď online (napište mi na djanda@seznam.cz) nebo osobně.

Last modified: Friday, 13 April 2018, 2:49 PM