Případová studie

Případová studie

by Anna Nožičková -
Number of replies: 5

The right of young children to well-being: a case study of a crèche in Portugal

https://www-tandfonline-com.ezproxy.is.cuni.cz/doi/full/10.1080/1350293X.2012.737241

Článek představuje výzkum kvalitativní povahy, kde hlavními metodami je pozorování, zúčastněné pozorování (dětí v jeslích do tří let) a rozhovory s pedagogy i ředitelem vybrané instituce. Autoři uvádějí, že triagulace získaných dat je zásadní pro kvalitu výzkumného šetření.

Ve vlastním výzkumu je mým záměrem také použít více metod (pozorování, rozhovory, rozhovory v ohniskové skupině). Článek je pro mne podnětný z hlediska zmíněné možnosti a vhodnosti triangulace dat a konkrétní metodou – škály pro pozorování dětí se zaměřením na jejich well-being. Zmíněná metoda mě velice zaujala a zvažuji její využití, tedy předně podrobnější studium, případně dohledání podobné škály/struktury pro pozorování v dětských skupinách, kde se budu ve výzkumu zaměřovat na jejich kvalitu prostřednictvím případových studií a dotazování poskytovatelů DS, kteří prošli novým auditem kvality, který zajišťuje MPSV. Řeším však zejména, jaké metody a v jaké šíři jsem v rámci výzkumného šetření schopna uskutečnit a kolik je dostačující.

 

Budu velice ráda, za vaše podněty.

 

In reply to Anna Nožičková

Re: Případová studie

by Helena Štrofová -
Dobrý den, Aničko,
myslím, že Váš záměr využít triangulaci je bezva. Množství podle mne zde není tak důležité, jako hloubka výzkumu. Hezký den, Helena Štrofová
In reply to Anna Nožičková

Re: Případová studie

by Hana Zakouřilová -
Dobrý den,

nevím, jestli jsem pochopila správně zaměření disertační práce - věnuje se asi dětským skupinám. Máte již nějak rozmyšleno, jak budete skupiny vybírat - či jen ty, co mají "audit MPSV"? Budete se také nějakým způsobem oslovovat rodiče dětí?
Děkuji za odpověď,
Hanka Zakouřilová
In reply to Hana Zakouřilová

Re: Případová studie

by Anna Nožičková -

Dobrý den,

ano, asi jsem to nedostatečně popsala. Jde o dětské skupiny. První částí výzkumu jsou rozhovory s poskytovateli DS, kteří již auditem úspěšně prošli (zatím jsem ve fázi předvýzkumu a finalizuji dotazník/podklady ke strukturovanému rozhovoru, dále chci oslovit tyto poskytovatele všechny, poněvadž je jich zatím asi 50). U případových studií bylo mým záměrem spolupracovat s DS již před auditem, během něho i poté a snažit se popsat nějaký posun v kvalitě, diskutovat tento proces s vedením i pečujícími osobami a také rodiči. Z důvodů pandemie se audity zastavily a já řeším, jak výzkum postavit nebo zda vyčkat.

Děkuji za postřehy,

Nožičková

 

In reply to Anna Nožičková

Re: Případová studie

by Petr Chaluš -
Moc zajímavý výzkum, a je to tedy případová studie. A uvádí se tam jaký typ případové studie?
In reply to Petr Chaluš

Re: Případová studie

by Anna Nožičková -
Autorka uvádí, že se jedná o případovou studii (dle Stake 1999; Yin 2005) v kontextu praxeologického výzkumu ("praxeological investigation") jak jej pojímá Lewin (1973), Kemmis a Smith (2008) a Elliott (2010). Studie pečlivě sledovala každodenní chod jeslí (se zaměřením na místnosti s aktivitami pro děti do tří let).