ZH

ZH

autor Zuzana Hájková -
Počet odpovědí: 0

Podtrhněte tvary pasíva:

Znají se z každoročních přehlídek. – Stává se to jen výjimečně. – Námitka se zamítá, svědek může odpovědět na otázku. – Tyto zásady se někdy vydávají za normu. – Rorýsi se vydávají na cestu k jihu už v prvních srpnových dnech. – Řízení se obnovilo na žádost nejvyššího státního zastupitelství. – Místopředseda se omlouvá, dorazí asi za dvacet minut. – Nikdy bych se nebyla bývala podílela na takové hanebnosti! – Jste povinen nastoupit službu ke dni 1. října. To by bylo uvedeno tvoje jméno na titulní straně? – Je snad ten údaj uvedený v tabulce přesný? – Hurá, dostala jsem přidáno! – Takový host nebýval vítán. – Jsem vám dlužen vysvětlení. – Poplatek může být uhrazen převodem nebo kartou.

 

Vypište všechny slovesné tvary, uveďte, zda jde o verbum finitum (VF), a určete gramatické kategorie, slovesnou třídu a vzor:

–      Tak kdy vyrážíte? 2. os., pl., přít. č., VF

–      Ve čtvrtek. Pojedu jen já s Honzou. 1. os., s., bud. č., VF

–      Hlavně abyste se nám živi a zdrávi vrátili. 2. os., pl., min. č.

Kdyby nastaly - 3. os., pl., podm. jakékoli komplikace, okamžitě se ozvi - 2. os., s., rozk. zp., VF.

 

Vypište všechny slovesné tvary, uveďte, zda jde o verbum finitum (VF), a určete gramatické kategorie, slovesnou třídu a vzor:

Dnes opět nastal - 3. os., s., min., 5. tř., dělat, VF úplněk, proto se při studiu Měsíce budeme moci podívat - 1. os., pl., bud.,5. tř., dělat VF  na některé zajímavé útvary na povrchu tohoto nebeského tělesa. Pokud bude správně seřízen - 3. os., s., bud., trpný rod, 4.tř.,  prosit, VF dalekohled, prohlédneme si - 1. os., pl., bud., 2. tř., tisknout, VF    samozřejmě též planetu Jupiter.