Bohoslužba

Bohoslužba

par Sylvie Řezáčová,
Nombre de réponses : 3

Splňuje online bohoslužba požadavky k zadanému úkolu?

En réponse à Sylvie Řezáčová

Re: Bohoslužba

par Kateřina Horská,
Ok, může být. Představovala jsem si sice spíše něco, co budete sami provádět a ne jen sledovat, ale nechci dávat příliš striktní pravidla a tlačit vás do něčeho, co vám nesedí, takže pokud preferujete online bohoslužbu, tak beru :-)
En réponse à Sylvie Řezáčová

Re: Bohoslužba

par Sylvie Řezáčová,
Nakonec jsem se rozhodla pro modlitbu nad textem z Bible podle návodu zde:
https://www.pastorace.cz/clanky/lectio-divina

(Nejde mi vytvořit zcela nové vlákno, proto posílám sem.)
En réponse à Sylvie Řezáčová

Re: Bohoslužba

par Kristýna Choutková,
Vybrala jsem si na reflektování techniku Lectino divina, což je způsob četby Bible, jak říká přiložený návod. Tento "rituál" náleží ke křesťanské víře, přičemž je zaměřen na pochopení a souznění s ústředním textem křesťanství, s Písmem svatým, Biblí. V mnohém mi tento postup připomíná také četbu jiných textů dalších náboženství - tato technika by se dle mého názoru dala aplikovat tedy také na četbu např. Koránu či Bhagavadgíty (a jsem si téměř jista, že podobné techniky skutečně existují). Jde o něco, co může provádět každý věřící, nikoliv jen lidé s církevní hodností či elita věřících - jedná se o jednu z nejjednodušších cest, jak být na blízku svému Bohu a jak (se alespoň snažit) porozumět jeho slovům, která nám zde zanechal. Vidět zde můžeme pochopitelně velice výrazné prvky interpretace textu, nicméně ne v jaksi akademickém smyslu. Naším úkolem je se spíše snažit přenést co čteme na sebe a svůj vlastní život - aplikovat Písmo v praxi, každý sám za sebe. Tato technika je podobně jako jiné (např. meditace) silně individuální a každý jedinec ji bude prožívat jinak, než druhý a neexistuje měřítko, které by mohlo pocity, které při tom zažívá jeden člověk označit za správnější.