Slovníky a lingvistické publikace

Slovníky a lingvistické publikace

von Eva Radilová -
Number of replies: 1

Slovníky a lingvistické publikace

ČESKÝ NÁRODNÍ KORPUS:

  • Český národní korpus (dále jen ČKN) je akademický projekt založený v roce 1994 při FF UK, který spravuje Ústav Českého národního korpusu. Jeho cílem je sys­te­ma­ticky mapovat češtinu a další jazyky ve srovnání s ní.
  • Jazykový korpus je elektronický soubor autentických textů (psaných nebo mluvených), v němž je možné jednoduše vyhledávat jazykové jevy (zejm. slova a slovní spojení) a zobrazovat je v jejich přirozeném kontextu.
  • korpusy ČNK zahrnují vedle psaného současného jazyka (v rozsahu přes 4 mld. slov) i soubory spontánního mluveného jazyka (přes 7 mil. slov), diachronní korpus starších textů a paralelní korpus InterCorp obsahující překlady z nebo do více než 30 jazyků.
  • ČNK – mi přijde velice užitečný. Např. když přijdeme na nějaké slovo a nebudeme vědět v jakém kontextu se používá v záložce KonText to zjistíme.
  • SyD – tato záložka je určena pro všestranný průzkum variant (sinchronní i diachronní část). K analýze využívá data mluvených i psaných korpusů ČKN. Můžeme porovnávat dvě a více variant jednoho jevu, které si vzájemně konkurují (např. ačkoli x ačkoliv, stále x pořád x furt…atd)

Portál | Český národní korpus. Portál | Český národní korpus [online]. Dostupné z: https://www.korpus.cz/

 

TÉMATA VŠEOBECNÉHO PŘEHLEDU k přijímacím zkouškám na vysoké školy:

  • Ačkoli je tato publikace určena k přijímacím zkouškám na vysoké školy, myslím, že nám může zcela jistě pomoci i při tlumočení. Je zaměřená na všeobecný přehled a koncipována tak, aby nám co nejstručněji, ale zároveň co nejjasněji přiblížila pojmy a termíny, o kterých nevíme z hola nic, a nebo třeba jen velice málo. Zahrnuje v sobě nejen historii českou, ale i světovou. Dále se v ní objevují témata z psychologie, filosofie, sociologie, divadla, výtvarného umění a další oblastí.
  • Přijde mi to jako velmi šikovná příručka, pokud budu chtít vyhledat např. něco o Evropská unii – třeba, co je Agenda 2000, tak v této knize, to mám vysvětlené do pár řádků, kdežto na internetu o tom najdu spoustu textu a zabere mi to více času. Takhle to zjistím rychleji.

Kolektiv autorů. Témata všeobecného přehledu k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Praha: Tutor, 2003. ISBN 80-86700-09-7.

In reply to Eva Radilová

Re: Slovníky a lingvistické publikace

von Radka Stará -
Evi, tak to jsou zajímavé tipy. Korpus je určitě dobré zmínit. A to druhé, to by mne nenapadlo, ale je to zajímavá zkratka, jak se dobrat k nějakým základním vědomostem. Já jsem takový googlovací a wikiped. typ :) ale tohle jde asi víc do hloubky. Díky, RS