Oznámení

Skupinová konzultace k obhajobám

Skupinová konzultace k obhajobám

by Magdalena Mouralová -
Number of replies: 1
Picture of Skupina C Picture of Skupina D

Milé kolegyně, milí kolegové,

některé z vás čekají příští týden obhajoby a státnice a v tuto chvíli byste již měli mít k dispozici oba posudky. Abychom zmírnily vaši nejistotu, nabízím zítra (pátek 19. 6.) skupinovou konzultaci k obhajobám. 

Mezi 13h a 14h budu k dispozici v Zoom (https://cuni-cz.zoom.us/j/8543407034, Meeting ID: 854 340 7034) pro ty z vás, kteří by chtěli probrat, jak má vypadat obhajoba a na co se při ní soustředit.

Těším se zítra online a příští týden osobně,

Magdalena Mouralová

 

In reply to Magdalena Mouralová

Re: Skupinová konzultace k obhajobám

by Magdalena Mouralová -
Picture of Skupina C Picture of Skupina D

Hezký den všem,

posílám tedy ještě stručné shrnutí ke středečním obhajobám.

 • Připravte si stručné představení práce na maximálně 5 minut. Představte cíle, velmi stručně metodu a především výsledky. Teoriemi se zabývejte jen ve vztahu k výsledkům, věcný kontext nevysvětlujte. Komise se kdyžtak doptá. 
 • Poté se bude komise věnovat připomínkám z posudků a otázkám. Tuto část si moderuje komise, většinou se neřeší všechny připomínky a probírají se maximálně dvě z položených otázek, i když jich je navrženo více. Mějte ale připraveny odpovědi na všechny otázky. 
 • U připomínek dávají smysl tři základní reakce:
  1. S připomínkou nesouhlasíte a chcete si obhájit svůj postup (na to se soustřeďte a připravte, je ale třeba, abyste podkládali své argumenty - klidně připravte handout nebo slide v prezentaci).
  2. S připomínkou souhlasíte a je pro Vás inspirativní (typicky se týká teorie nebo metodologie) - zde můžete během obhajoby jít dál, než je obsaženo v práci, např. pokusit se o vztažení výsledků k teorii, které jste v práci opomněli, diskutovat výhody a limity jiného výzkumného designu apod. Komisi tím ukazujete, že umíte o věci přemýšlet. Bakalářská práce je součástí Vašeho učení, když ukážete, že jste se něco naučili, rozhdoně tím neztratíte.
  3. S připomínkami souhlasíte a není k nim co dodat (typicky formální pochybení, ale i leccos dalšího). Těm se nevěnujet, maximálně jednou větou shrňte, že s tím souhlasíte a příště si dáte větší pozor.
 • Můžete využít powerpoint, ale nemusíte. Pokud jej použijete, prezentace by neměla být delší než 5 snímků. Mějte prezentaci na flashce. V každém případě doporučuji mít nějaké záložní řešení i pro situaci, že prezentovat nepůjde (nebude fungovat projektor, nedostanete se k ní, přeci jen se tři měsíce technika nepoužívala, celé Jinonice se stěhují, tak vše může být o něco divočejší) a budete muset prezentovat bez ní. Velmi doporučuji mít vytištěný nějaký podklad pro sebe.
 • Doporučuji zkusit si doma prezentaci na nečisto, zkusit někomu říct odpovědi na položené otázky. Zvlášť pokud jste nerváci, napište si třeba úvodní větu ke každému snímku.
 • Známka je za obhajobu a posudky jsou jen podkladem. Když budete dobře připraveni, můžete leccos zvrátit. Ale i naopak. Ale nebojte se, komise je primárně na Vaší straně.

Těším se ve středu,

Magdalena Mouralová