matematické hry

matematické hry

par Kateřina Lauberová,
Nombre de réponses : 4

Dobrý den, zkoušela jsem si hry, které jste nám zadal, hrát se svým tátou. Zkoušeli jsme vymýšlet i strategie :-), dost jsme se u toho nasmáli.

1. Hra NIM 1-2-3

Myslím si, že pokud zbyde posledních pět sirek a jsem na tahu, tak musím vždy prohrát.

2. Ovečky a vlk

Protihráč nesmí nechat do cíle 3 volná pole před svým polem (vždy by prohrál).

3. TIC TAC TOE

Pokud budou hráči dělat nejlepší tahy, není možné, aby ani jeden z nich udělal souvislou řadu (nezáleží na pořadí tahu).

4. Kočka a myš

Pokud se mohu vracet na již proběhnutá pole, tak kočka myš nechytí nikdy. Pokud nesmím již vstoupit na prošlá pole, tak kočka vždy zvítězí.

5. Autíčka

Pokud auto může cílem projet, existuje více variant.

S tátou jsem již od základní školy vždycky ráda hrála šachy. Hra se mi velice líbí. Je strategická, je to hra pro dva hráče (pravidelně se střídají), taktická, kombinační, hra má pravidla (dopředu daná). Hráč, který již nemůže učinit tah, prohrává. Hra končí po konečném počtu tahů.

Nashledanou. Kateřina Lauberová

En réponse à Kateřina Lauberová

Re: matematické hry

par Luboš Rota,
Ahoj Katko,

ad 1) NIM, souhlasim s tvym cislovanim prohranych pozic a jen bych myslenku zkusil dotahnout: prohraje zacinajici, protoze druhy doplni odebrane sirky, aby po kazdem tahu ubyly 4, na prvniho tak zbude posledni :-)

ad 2) kdo je protihrac? jsi za vlka nebo ovci? ja bych rekl, ze ovce nevyhrajou a vlk je obejde.. nenasel jsem zpusob, jak by ho mohli zadrzet, pokud se sam nezazene do kouta :-)

ad 3) souhlasim, TIC TAC TOE snad ani neni hra, i kdyz formalne je.. :-)

ad 4) neni tam zadna podminka o opakovani tahu, takze mys muze porad utikat..


En réponse à Kateřina Lauberová

Re: matematické hry

par Michala Vršecká,
Ahojky všichni,
tak jsem se k tomu taky konečně dostala.
1. KOČKA A MYŠ
Pokud tahy myší nejsou omezeny nějakými podmínkami (nesmí stoupout na jedno políčko dvakrát...), což jsem v zadání nenašla, tak myš vždycky uteč.
2. TIC TAC TOE
Pokud oba hráči nedělají chyby (což je v zadání uvedeno, že hráči dělají nejlepší tahy), není možné, aby někdo vyhrál. O této hře mj. pojednává film Válečné hry z roku 1983. Doporučuji shlédnout :-)
3. NIM - 21 sirek
Souhlasím s Lubošem pro tuto úlohu. Obecně bych řekla, že pokud se hráč, který je na tahu jako druhý, drží pravidla, že za jeden tah celkově oba hráči odeberou max. možný počet sirek na jednoho hráče +1, tak první hráč vždy prohraje.V této úloze je max. počet 3 sirky na jednoho hráče, takže v jednom kole se musí odebrat 3 + 1 sirka. Začínající hráč vždy prohraje, pokud druhý hráč dodržuje toto pravidlo. Platí pro lichý počet sirek na začátku hry. A jestli je hra spravedlivá? To teda neni :-D
4. Pokud se vlk může pohybovat po všech barvách, což v zadání není určeno, tak vždy vyhraje.