Osnova sekce

  • Praktická harmonie prohlubuje dovednosti doprovázet lidové a umělé písně pro děti v předškolním věku získané v rámci studia klavírní hry. Ve výuce se studenti naučí kvalitněji doprovázet písně a využívat k tomu kromě akordů harmonické kadence (T,S,D) i další akordy postavené na vedlejších stupních tóniny, dominantní septakord a mimotonální akordy.

    • Doporučená literatura:

      KODEJŠKA, Miloš, Mikuláš POPOVIČ a Jaroslav VEREB. Klavírní doprovody a dirigování písní v mateřských a základních školách. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2018. ISBN 978-80-7290-976-6.

      NEDĚLKA, Michal. Průvodce učitele praktickou harmonií. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, 2004. Studijní texty. ISBN 80-7290-152-4.

      PECHÁČEK, Stanislav. Hra písní na klavír. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, 1999. ISBN 80-86039-96-X.

      TICHÝ, Vladimír. Harmonicky myslet a slyšet. 2., opravené a rozšířené vydání. Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění, 2011. Hudební pedagogika. ISBN 978-80-7331-199-5.

    • Notový záznam písně s harmonickým doprovodem. Možnosti stylizace doprovodu v levé ruce.

    • Uložte videozáznam: Kalamajka s uplatněním mollových akordů v doprovodu, v tónách C dur, D dur, F dur, G dur.

      Způsob stylizace doprovodu v levé ruce je libovolný.

    • od Daniely J.

    • Nastudujte a nahrajte obě kadence alespoň v C dur a D dur, stačí pomalu a pouze levou rukou, ale připojte k tomu slovní komentář: co hrajete za funkci a konkrétní akord.

    • Nacvičujte a nahrávejte písně z příručky od s. 66. POZOR: zde nejsou písně řazeny se stoupající náročností - prohlédněte si nejprve všech 20 písní a vytvořte si pořadí, které vám bude vyhovovat. Nespěchejte, dlouho ležící akordy (v notovém zápisu) rozkládejte. Přistupujte k úkolu tvořivě: když se Vám nebude líbit verze z příručky, nahrajte i vlastní verzi se slovním komentářem, např.: nelíbí se mi, že je tady tak dlouho druhý stupeň, tak jdu už v taktu XY na dominantu.

      Můžete nahrávat několik písní do jedné stopy - dokonce Moodle v jednom úkolu víc než 20 souborů nepřijme, tak raději seskupujte.

      :-) Zamávat do kamery stačí jednou v jednom nahrávacím dni!