Section outline

  • Cílem předmětu je získat základní znalosti pojmů a principů teorie z oblasti managementu v AČR. Student by měl získat základní znalosti řízení lidských zdrojů, organizovat a efektivně vést porady. Měl by se orientovat v aktuálním vojenském právu týkajícího se zabezpečení tělovýchovného procesu v AČR a měl by zde získat znalost legislativy a právního zajištění TV procesu v resortu MO Dále se seznamuje s finančními náležitostmi příslušníka AČR a systému, organizaci a řízení AČR. Učí se principům fungování plánování, řízení a organizaci armádního vrcholového a reprezentačního sportu. Dále se vzdělává v experimentálním designu závěrečné práce. Rozšiřuje si znalosti z oblasti fyzické přípravy vojsk v souvislosti s biomechanikou pohybových celků a silového a vytrvalostního tréninku. 

  • Cíl: Seznámit studenty s dokumenty vedené TVN u útvaru.

    Průběh: Vysvětlení a praktická ukázka jednotlivé dokumentace

    Klíčová slova: Rozkaz č. 1, výroční přezkoušení profesní přezkoušení

    Otázky:

    Které "mimooborové" dokumenty se týkají funkce NTV?

    Jak se eviduje Písemná příprava v ReMO?

    Vyjmenujte dokumentaci v rámci VO 84.

    Které hlavní Výcvikové dokumenty znáte?

  • Cíl: Seznámit studenty s dokumenty vedené TVN u útvaru.

    Průběh: Vysvětlení a praktická ukázka jednotlivé dokumentace

    Klíčová slova: Manipulační kniha, plán kurzů, Kniha vz. 1 + RED (Rejstřík evidenčních dokladů)

    Otázky:

    Jak je evidována Písemná příprava v ReMO?

    Jaké oblasti dokumentace v rámci VO 84 využíváte?

    Které hlavní Výcvikové dokumenty znáte?

    Existují nějaké "mimooborové" dokumenty týkající se funkce NTV?

  • Cíle: Seznámit s logistickým zajištěním tělesné výchovy a sportu v resortu MO.

    Průběh: Seznámení studentů s funkcemi a dokumenty, které zasahují do
    log. procesu, seznámení s UVZ, zadání úkolu.

    Klíčová slova: logistické zajištění, UVZ

    Otázky:

    Jak budete postupovat při nakupování tělovýchovného materiálu?

    Jaké máme VVP a za jakých okolností tam můžete cvičit?

    Co je plán odvelení?

  • Cíle: Seznámit studenty s informačními systémy v resortu MO

    Průběh: Teoretické a praktické seznámení studentů s používáním informačních systému v resortu MO

    Klíčová slova: informační systém

    Otázky:

    K čemu slouží Intranet MO?

    Co to je štábní informační systém?

    Popiš systém ISSP?

    K čemu slouží ESSS?

  • Cíl: seznámení se základním materiálovým hospodařením v ReMO.

    Průběh: PPT je zamýšlena jako background k přednášce.

    Klíčová slova: ISL, DÚD, KČM, specifikace k nákupu

    Otázky:

    •V jakém systému je vedena evidence materiálu v resortu?

    •Kdo má materiál útvaru na starost?

    •Jaké dokumenty jsou pro evidenci a vedení materiálového hospodářství nezbytné?

  • Cil: doplnit vědomosti týkající se skladového hospodaření útvaru studentů o skladovou dokumentaci a rozšířit o formy inventarizace. Úloha TV pracovníků v materiálovém hospodářství útvaru a praktická výuka ve skladu.

    Průběh: prezentace je zamýšlena k teoretické přípravě v rámci přednášky+jako podklad pro praktickou část ve skladu.

    Klíčová slova: MÚ, Inventarizace, Kniha zápůjček

    Otázky:

    Jaká dokumentace je pro vedení skladu jako nemovitosti potřeba?

    Jaké formy inventarizace se v resortu využívají a kdo a kdy je provádí?

    Jaké je postavení TV pracovníků ve skladovém hospodářství útvaru?

  • Cíle: pochopení základní podstaty dynamických sil a průběhu sil. 

    Průběh: biomechanika, rozdělení mechaniky, popis kinetiky a kinematiky, výpočet impulsních sil a jejich znázornění, příklady využití impulsních a impaktních sil v pohybu. 

    Klíčová slova: kinetika, kinematika, impulsní síla​

    Přezkoušení: otázky směřující k pochopení dynamických sil a jejich využití ve sportu a v armádním prostředí​.

    Co je kinetika a kinematika?

    Co je impuls síly?

    Jaké jsou základní komponenty v mechanice tuhých těles?

    Jaké jsou základní dimense v mechanice?

  • Cíle: rozdělení vytrvalosti, aerobní zátěž, stanovení optimální tréninkové zátěže při tréninku vytrvalosti.

    Průběh: rozdělení vytrvalosti, tepová frekvence a jednotlivé energetické zóny, stanovené VO2 max, výpočet optimální tréninkové zátěže.

    Klíčová slova: trénink vytrvalosti​

    Přezkoušení: otázky směřující k pochopení rozdělení vytrvalosti, tepové frekvence, stanovení optimální tréninkové zátěže ve vytrvalostním tréninku.

    Jaká je přibližná tepová frekvence vzhledem k aerobnímu a anaerobnímu prahu?

    Vyjmenujte metody vytrvalostního tréninku

    Znáte alespoň jeden postup výpočtu optimální tréninkové zátěže? 

  • Cíl: Poskytnout studentům základní informace o možnostech testování ve sportovním tréninku.

    Průběh: Praktické seznámení studentů s možnostmi testování ve sportovním tréninku.

    Klíčová slova: testování, silový trénink, laboratoř, diagnostika

    Otázky:

    Na jakém principu pracuje izokinetický dynamometr?

    Jaké parametry lze pozorovat při měření explozivní síly dolních končetin?

    Co lze odvodit od výsledků síly stisku ruky?

    Co je to viscerální tuk a o čem může vypovídat?

  • Cíle: Definovat studentům základní pojmy ve vědě a výzkumu se zaměřením na experimentální design výzkumné práce

    Průběh: Definování pojmů vědeckého poznání, teoreticky a prakticky vysvětlen experimentální design výzkumné práce

    Klíčová slova: experimentální design

    Otázky:

    Jaký je rozdíl mezí indukcí a dedukcí?

    Jaký je rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem?

    Jaký je rozdíl mezi experimentem a kvazi-experimentem?

    Jaké jsou výhody a nevýhody experimentu prováděném v laboratorních podmínkách?

  • Cíle: prohloubení podvědomí o právním zajištěním služební tělesné výchovy v resortu MO

    Průběh: popis souvislostí v rámci legislativy a právního rámce státu, právní prostředí rezortu, současná  legislativa služební tělesné výchovy a význam dodržování práva

    Klíčová slova: legislativa, služební tělesná výchova, právní zajištění

    Přezkoušení: otázky k objasnění právního rámce služební tělesné výchovy

    Jaká je hierarchie právních předpisů v ČR a rezortu MO?

    Proč je důležité znalost právního zajištění STV?

  • Cíle: základy mezinárodního humanitárního práva a jejich význam pro profesionální vojáky

    Průběh: objasnění mezinárodní humanitárního práva jako součásti mezinárodního práva veřejného, vznik, základní úmluvy, vývoj a současné mezinárodní humanitární právo

    Klíčová slova: mezinárodní humanitární právo, základní úmluvy

    Přezkoušení: otázky k objasnění základních vědomostí z oblasti mezinárodního humanitárního práva

    Co je mezinárodní právo veřejné?

    Čím je charakterizován stát?

    Definuj mezinárodní humanitární právo.

    Proč je důležitá znalost MHP?

    Jaký je rozdíl mezi Haagským a Ženevským právem?

  • Cíle: definice a základy didaktiky, didaktika vybraných pohybových dovedností

    Průběh: objasnění definice didaktiky, základních pojmů didaktiky, didaktika jako součást pedagogiky, didaktika v základní tělesné přípravě

    Klíčová slova: didaktika, základní tělesná příprava

    Přezkoušení: otázky k objasnění základních didaktických zásad, forem, stylů a metod, didaktika vybraných pohybových dovedností 

    Co je pedagogika?

    Co je didaktika?

    Vyjmenuj didaktické zásady, formy, styly a metody.

    Kdo byl jedním ze zakladatelů didaktiky a jaká jsou jeho díla z této oblasti?

  • Cíl: praktická ukázka provedení výročního přezkoušením jako kontrolní test prověřující základní úroveň tělesné výkonnosti vojáků.

    Průběh: objasnění definice základních pojmů, praktické seznámení s disciplínami výročního přezkoušení.

    Klíčová slova: tělesná příprava, výroční přezkoušení, základní kontrolní testy, tělesná zdatnost, věk, pohlaví

    Otázky: 

    Popiš, jakým způsobem se provádí přezkoušení všech silových disciplín;

    Vyjmenuj alternativy volby disciplín u silového a vytrvalostního testu při výročním přezkoušení;

    Kdo provádí zápis o výročním přezkoušení a jak dlouho se ukládá u organizačního celku.