Osnova sekce

  • Cílem předmětu je předat studentům základní komponenty managementu profesionálního vojáka AČR. Student by se měl orientovat v administrativě tělovýchovného pracovníka resortu MO. Získává znalosti z oblastí metodického, logistického, finančního, materiálního a zdravotního zabezpečení tělovýchovného procesu u AČR. Dále se učí řízení, provádění a organizaci kontrolní činnosti tělovýchovného procesu v AČR. Učí se zásadám vedení podřízených. Student získá zásady, dovednosti a postupy při plánování v AČR a to jak mezioborově, tak i specificky plánování tělovýchovného procesu v AČR. Výuka dále pokračuje i fyzickou přípravou vojsk, kde je rozšiřován praktický vzhled do metodiky kompenzačního tréninku.

  • Cíle: detailní seznámení s dokumentací k organizaci a řízení výcviku ve STP.

    Průběh: vysvětlení jednotlivých částí organizačního nařízení, plánů, třídní knihy, bezpečnostních opatření, písemné přípravy a vyhodnocení.

    klíčová slova: dokumentace, speciální tělesná příprava

    Otázky: seznam a obsah dokumentace k výcviku ve STP.

    Dokumentace k provedení kurzu STP

    Z jakých dokumentů se skládá plán výcviku?

    Co musí obsahovat plán výcviku?

    Co musí obsahovat písemná příprava?

    Co musí obsahovat bezpečnostní opatření?

  • Cíle: seznámení studentů s principy přípravy vojáka v souvislosti s vedením výcviku v návaznosti na pedagogiku, didaktiku a zásady výcviku.

    Průběh: vysvětlení principů přípravy ve vojenském prostředí, vymezení pedagogiky s přechodem do didaktiky, vysvětlení jednotlivých bodů didaktiky se zaměřením na zásady výcviku ve speciální tělesné přípravě.

    Klíčová slova: výcvik vojáka, pedagogika, didaktika

    Přezkoušení: otázky směřující k prověření vymezení pedagogiky a popis jednotlivých bodů didaktiky, didaktické zásady při výcviku ve STP.

    Jaké jsou zásady při vedení výcviku vojáka?

    Jak můžeme dělit pedagogiku?

    Vyjmenujte složky didaktiky

    Co to jsou didaktické zásady?

    Vyjmenujte několik didaktických zásad a jednu charakterizujte?

  • Cíl: seznámit s procesem fungování, vyžadování a zajištění zdravotnického zabezpečení TV v podmínkách ReMO.

    Průběh: prezentace je myšlena k teoretické přípravě.

    Klíčová slova: CLS, NTV s kurzem zdravotního minima, POŠ, odsunové/zdravotnické vozidlo

    Otázky:

    Kdo vyžaduje zdravotnické zabezpečení výcviku

    Kdo zabezpečuje ZZ u útvaru?

    Kde naleznete rozsah ZZ pro danou oblast výcviku?

    Kde je ZZ v rámci výcvikové dokumentace zmíněno?

  • Cíl: seznámit a naučit přístup resortu během výcviku k otázkám bezpečnosti vedoucích i cvičících.

    Průběh: prezentace je zamýšlena k teoretické přednášce.

    Klíčová slova: Osoba způsobilá, revize materiálu, výcviková dokumentace

    Otázky:

    •Kdo schvaluje výcvikovou dokumentaci útvaru?
    •Kdo je zodpovědný za dodržování BO při výcviku?
    •Jakým způsobem ošetříte výcvik na vícedenním kurzu např. při SD nebo oblasti STP?
    •Které dokumenty potřebujete zpracovat před vlastním provedením výcviku?

  • Cíl: seznámení s metodickým zajištěním a organizační strukturou TV služby v rámci ReMO. Součástí jsou i návrhy k motivaci podřízených a odborníků TV procesu.

    Průběh: Jaká je nejobecnější úloha NTV na útvaru. Kdo a za co je v TV zodpovědný. Systém služební TV z pohledu velitelského/odborného a metodického. Mikrostruktury TV u útvaru a konotace pro praxi. Metodická shromáždění všech stupňů a jejich role.

    Klíčová slova: Instrukčně-metodické zaměstnání, mikrostruktury, metodická pomoc

    Otázky:

    •Kdo je na útvaru zodpovědný a výcvik a TV?
    •Kdo odborně řídí prapor, kdo TV službu a kdo UO?
    •Jakou roli má rtm. přidělený k NTV praporu?
    •Jakou formou lze motivovat vedoucí TV u útvaru?
  • Cíl: Teoreticky připravit studenty na druhy kontrolních činností z nadřízených stupňů.

    Průběh:  Vysvětlení  terminologie, seznámení se s předpisy, principy kontrolní činnosti ve vojenském prostředí.

    Klíčová slova: Plán kontrol, Výroční a profesní přezkoušení

    •Jaké formy kontrolní činnosti v rámci TV znáte?
    •Jakým způsobem lze KČ u útvaru organizovat?
    •Jak lze využít KC ve Výročním přezkoušení?
    •Jak lze využít KC v Profesním přezkoušení?
  • Cíle: seznámení s koncepčními materiály AČR a NATO

    Průběh: popis a vysvětlení základních dokumentů a okamžiků pro rozvoj AČR, koncepce výstavby armády a NATO od vzniku po současnost

    Klíčová slova: koncepce AČR 

    Přezkoušení: otázky k objasnění koncepčních materiálů AČR 

    Jaké jsou základní zákony ČR týkající se armády a čeho se týkají?

    Jaké jsou základní české strategické dokumenty a čeho se týkají?

    Jaké jsou základní rysy KVAČR (směřování AČR, počty, finance apod.)?

  • Cíle: seznámení s koncepčními materiály NATO v souvislosti s AČR

    Průběh: základní dokumenty a okamžiky pro rozvoj AČR, koncepce výstavby armády a NATO od vzniku po současnost

    Klíčová slova: NATO, koncepce

    Přezkoušení: otázky k objasnění koncepčních materiálů AČR a podstaty severoatlantické aliance NATO

    Jak se dělí síly AČR?

    Charakterizujte AČR na základě SWOT analýzy.

    Kdy vzniklo NATO a proč? Jeho poslání, vývoj, význam.

  • Cíle: seznámit studenty s plánovacím procesem TV

    Průběh: popis dlouhodobého a krátkodobého úrovně plánování, časové osy plánovacího procesu, věstníku

    Klíčová slova: plánování, služební tělesná výchova

    Otázky:

    Jaké máme úrovně plánů?

    Jaký je proces plánovaní na útvaru (časově) ?

    Do kdy plánují brigády a základny a na jakém základě mohou začít plánovat?

  • Cíle: seznámit studenty s plánovacím procesem TV v souvislosti s dokumentací a příkladem plánování

    Průběh: zopakovat dlouhodobého a krátkodobého úrovně plánování, časové osy plánovacího procesu, věstníku;
    vysvětlit plánovací dokumentaci, konkrétní příklad plánování.

    Klíčová slova: plánovací proces, dokumentace

    Otázky:

    Jaké máme úrovně plánů?

    Do kdy plánují brigády a základny a na jakém základě mohou začít plánovat?

    Jakými dokumenty se musíme řídit při plánování na stupni prapor?

    Jaké máme výcvikové a plánovací dokumenty?

  • Cíle: seznámení s právním zajištěním služební tělesné výchovy v resortu MO

    Průběh: objasnění co je legislativa, právní rámec státu, právní prostředí rezortu, současná  legislativa služební tělesné výchovy a význam dodržování práva

    Klíčová slova: legislativa, služební tělesná výchova

    Přezkoušení: otázky k objasnění legislativního rámce služební tělesné výchovy

    Co je legislativa?

    Jak se rozlišují právní předpisy podle právní síly?

  • Cíle: Seznámit studenty s materiálních zajištěním tělovýchovného procesu v resortu MO.

    Průběh: popis a vysvětlení legislativy, dokumentace a inventarizace materiálu.

    Klíčová slova: tělovýchovný proces, inventarizace

    Otázky:

    Jaká legislativa řeší práci s materiálem?

    Co je to ISL a k čemu slouží?

    Musí být mít každý materiál své KČM?

  • Cíle: zopakovat a rozšířit vědomosti spojené s materiální zajištěním tělovýchovného procesu v resortu MO.

    Průběh: Zopakování a prohloubení znalostí v souvislosti s inventarizací a dokumentací materiálu

    Klíčová slova: legislativa, dokumentace a inventarizace materiálu

    Otázky: 

    Jaká legislativa řeší práci s materiálem?

    Co musíte udělat, pokud nakoupíte nový materiál?

    Jaká je skladová dokumentace?

  • Cíl: Poskytnout studentům základní informace o taktických variantách tréninku v armádním prostředí.

    Průběh: Praktické seznámení studentů s taktickými variantami tréninku, které lze uplatnit v armádním prostředí.

    Klíčová slova: taktický, silový trénink, didaktika, diagnostika

    Otázky:

    Kdo je to tzv. taktický sportovec?

    Proč potřebuje specificky zaměřený trénink?

    Čím se tento specifický druh tréninku vyznačuje?

    Co je to připravenost taktického sportovce?