Proč lidé užívají drogy? Co rozhoduje o tom, které látky jsou legální a které zakázané? Jak se mění drogové trhy v digitálním věku? Jak společnost vnímá uživatele drog a jaké dopady má stigma? Jakou roli hraje kolonialismus v současné drogové problematice?
Nabídneme kritickou reflexi drog jako společenského fenoménu. Místo jednostranného pohledu na drogy jako problém se zaměříme na jejich roli v různých historických, kulturních a politických kontextech. Prozkoumáme odlišné modely závislosti a různá teoretická vysvětlení užívání psychoaktivních látek. Zjistíme, jak jsou drogy spojeny s třídními, rasovými a genderovými nerovnostmi a jak tyto faktory ovlivňují drogovou politiku. Podíváme se na to, jak a proč státy regulují psychoaktivní látky, včetně srovnání represivních a harm reduction přístupů. Probereme vliv subkultur a sociálního učení na drogové zkušenosti a identitu. Budeme zkoumat i navýstost aktální témata, jako je terapeutický potenciál psychedelik, vztah mezi drogami a násilím nebo vliv kolonialismu na původní komunity.
Předmět propojí akademické teorie s reálnými příklady z České republiky i zahraničí a nabídne studentům*kám prostor k vlastní analýze drogové problematiky.
- Teacher: Tereza Dleštíková
- Teacher: Martin Nekola