JPM279 Totalitarismus a literatura
Osnova sekce
-
Byť je analýze totalitních režimů věnováno velké množství odborných prací, nelze se často ubránit dojmu, že naše chápání původu a fungování těchto systémů je stále dosti omezené. Historické rozbory i politologické přístupy jsou nezřídka pouze popisné: přinejlepším se z nich dozvíme odpověď na otázku "jak"?, neznáme však odpověď na otázku "proč?". A právě literatura (umění) mohou k našemu lepšímu chápání fenoménu totalitarismu přispět.
V LS 2021 bude kurs zaměřen na dva úžeji vymezené okruhy:
1) Předchůdci a předchůdkyně George Orwella. (Například Jules Verne, Karel Čapek, Karin Boyeová, Aldous Huxley, Jevgenij Zamjatin.)
2) Sovětská (komunistická) „space opera“ – konkrétně díla, v nichž se silně propojuje téma letu do vesmíru s politickou tématikou. Jak ve smyslu až propagandisticky pojaté oslavy komunismu, tak naopak jeho kritiky, často zašifrované. (Například A. N. Tolstoj: Aelita, sci-fi díla Alexandra Bogdanova, Ivan Jefremov: Mlhovina v Andromedě, A. R. Běljajev: Skok do prázdna.)Kurz bude probíhat na platformě Google Meet, link: http://meet.google.com/qyv-kcze-dkc
Cílem předmětu je přispět k lepšímu pochopení fenoménu totalitarismu, který je běžnými metodami sociálních věd jen obtížně uchopitelný. A též k lepšímu přiblížení vztahu mezi politikou a kulturou.