7. hodina: týden od 30. 3. do 5. 4. 2020 (téma týdne: veškerá vizualizace mluveného projevu)
Section outline
-
-
V pondělí 30. 3. 2020 (v čase 9.00-cca 10.00) jsme uspořádali první neformální nepovinné setkání v ZOOMu. Byly jsme tam všechny:-) A bylo to - dle mého mínění velmi milé a přínosné.
-
Semestr je v polovině:-)
Tento týden téměř dokončíme "komunikační systémy užívané neslyšícími, nedoslýchavými a ohluchlými osobami". Jediné, co nám k tomuto tématu zůstane, bude "poslech" + "sluchový trénink" a "mluvení" + "logopedický trénink". Tato dvě témata nás budou zajímat v dalším týdnu (tj. 6. - 12. dubna 2020).
Tento týden má dva cíle:
1. Zorientovat se v tom, co jsme dělali v minulých týdnech, a pochopit to, tzn. nastudovat si to, promyslet, klást (si) otázky...
2. Zorientovat se v "komunikačních systémech vizualizujících mluvený projev" a pochopit je, tzn. nastudovat si to, promyslet, klást (si) otázky... Níže a v "sylabu" jsou odkazy na vybrané zdroje, ale když najdete další (i k jiným kom. systémům, jejichž úkolem je vizualizovat mluvený projev!), vložte je prosím do "fóra" + samozřejmě v něm diskutujete.
Můžete samozřejmě připojit i vzdělávací/komunikační metody využívající vizualizační kom. systémy, jako je Sovětská daktylotická metoda, Rochesterská metoda, Mateřská reflexivní metoda aj.
Úkol: Vyberte si několik systémů z "bodu 2" a zkuste ostatním vysvětlit, v čem se shodují, v čem se liší atd. Využijte k tomu prosím systém Vennových diagramů (Venn diagrams). "Výsledný vizuál" pak prosím také vložte do "domácího úkolu" + i o úkolech můžete diskutovat:-)
-
Zkuste si dát do vyhledávače textů/obrázků/videí "signed English" a "visible speech"; to samé zkuste v ReseachGate, Google Scholar nebo Web Science.
-
Zkuste si dát do vyhledávače textů/obrázků/videí "speech to text service" (a různé variace tohoto sousloví) a "capturing in reali time service" (a různé variace tohoto sousloví); to samé zkuste v ReseachGate, Google Scholar nebo Web Science.
-
Zkuste si dát do vyhledávače textů/obrázků/videí "closed captions for the Deaf" (a různé variace tohoto sousloví) a "closed titles for the Deaf" (a různé variace tohoto sousloví); to samé zkuste v ReseachGate, Google Scholar nebo Web Science.
-