Section outline

  • Didaktika literatury, která je začleněná do kurzu Didkatika III, je součástí didiaktiky nelingvistických disciplín, a jako taková představuje nadstavbu k lingvodidaktice, s níž se studenti průběžně seznamovali a dosud seznamují během celého studia.

    Je zaměřena interkulturně a jejím cílem je zprostředkovat myšlenku, že na literaturu lze nahlížet jako na reprezentanta kultury cílového jazyka. Jejím úkolem je také bojovat proti mýtům, částečně nastaveným v důsledku vlastních nevelkých zkušeností s literaturou v roli žáka a částečně posílených původní podobou SERRJ. Původní verze SERRJ totiž tvrdí, že zařazení literárních textů do výuky německého jazyka je možné až úrovně B2. Úkolem je otevřít diskuzi o tom, do jaké míry je vhodné posílit převažující čistě komunikativně-pragmatické pojetí výuky cizích jazyků, které se nutně prolíná do životního stylu a myšlené současné kulturně protkané Evropy.

    Kurz se zabývá mezipředmětovým provázáním výuky cizích jazyků se zaměřením na výuku němčiny jako (druhého) cizího jazyka a jeho textová náplň i práce s texty je inspirována mottem U. Abrahama a Ch. Launera "Jak přečíst svět", které je v jazyce originálu formulována jako výzva "Die Welt erlesen, das Wetwissen erlesen".

    Obsah kurzu vychází ze skutečnosti, že výuka probíhá pouze v rámci jednohodinové dotace během jednoho semestru a koncipována jako seminář. Z toho důvodu je jeho struktura doplněna vícerými články, studiemi a dalšími materiály, které jsou shromážděny v tématu č. 3.

    a) Studentům jsou k dispozici dvě studijní opory, jedna s těžištěm v oblasti teorie, druhá se opírá o dosavadní literární učení, které se stalo součástí jiných kurzů vedených Tamarou Bučkovou.

    b) K základním materiálům, které přibližují problematiku začlenění literatury ve výuce němčiny na českých školách, patří 4. kapitola Interkulturní didaktiky cizojazyčné literatury (Tamara Bučková, 2020) - českojazyčná publikace s německojazyčným resumé, jehož část vztahující se ke 4. kapitole je Vám rovněž k dispozici.

    c) Důležitým materiálem, z něhož lze vyčíst i částečně změněný pohled na literaturu a další aktivity související se slovesným uměním, je kapitola vyňatá z připravovaného e-booku věnovaného vybraným aspektům didaktiky. (Autorkou e-booku, jehož vydání je naplánováno na rok 2022 je Dagmar Švermová a Tamara Bučková, autorkou prezentované kapitoly je Tamara Bučková. Jejím tématem je porovnání SERRJ z roku 2001 a jeho aktualizované verze vydané nakladatelstvím Klett v roce 2020.

    d) Alternativním metodám jsou věnovány další studijní materiály - Literární průvodce a dramapedagogika, která je tentokrát zaměřená na aspekt komunikace.

    Podmínkou úspěšného uzavření kurzu během semestru je aktivní práce na seminářích a prezentace zastoupení literárních textů v jednom z učebnicových souborů nebo jiných materiálech (včetně webových stránek různých portálů). Zkouška sestává z vypracování čtenářského CV a z didaktické adaptace literárního textu podle vlastního výběru.

    Kurz je primárně zaměřen na literaturu pro dospělé čtenáře a to z důvodu existence kurzu Didaktika literatury pro děti a mládež, který je jako povinně volitelný kurz zařazen do letního semestru v závěrečném ročníku navazujícího magisterského studia.

    Aspektu literatury jako součásti státních závěrečných zkoušek jsou věnována dvě poslední témata.

     

    • Kurz proběhne v souladu s osnovou knižní publikace 

      BUČKOVÁ, Tamara. Interkulturní didaktika cizojazyčné literatury. Kontexty a Perspeketivy. Se zaměřením na německy psanou literaturu pro děti a mládež a se zřetelem k tématu 2. světové války. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, 2020, 328 s., ISBN 978-80-7603-183-8.