Cílem cvičení je především vyzkoušet si, jak se evoluční algoritmy chovají na jednoduchých úlohách. K tomu budeme používat Javu nebo Python (můžete si vybrat) a v nich napsanou “knihovnu”. Vaším úkolem potom typicky bude upravit/napsat nějaký operátor tak, aby algoritmus fungoval lépe. Pokud jste Javu/Python nikdy neviděli, není se toho třeba bát, na cvičení si vystačíte s úplnými základy (které jsou navíc stejné ve většině podobných jazyků).

Zdrojové kódy v Javě, které budeme používat, najdete na Githubu. Zdrojové kódy v Pythonu budou přidány později.

Požadavky na zápočet

Během semestru proběhne celkem 12 cvičení, na 11 z nich budeme řešit nějaký úkol a bude možné získat 50 bodů, tj. celkem 550 bodů za semestr. Zároveň na mnoha cvičeních bude možné získat další bonusové body např. za nejlepší řešení nebo za splnění rozšířeného zadání.

Termín pro odevzdání úkolu lze vždy najít u zadání, vždy bude nastaven na cca dva týdny po zadání úkolu. Pro získání plného počtu bodů za úkol je potřeba jej odevzdat před tímto termínem. Za odevzdání maximálně dva týdny po termínu je možné získat polovinu bodů. Některé bonusové body budou omezeny odevzdáním před dalším cvičením.

Pro získání zápočtu je třeba mít aspoň 365 bodů na konci semestru.

Součástí každého odevzdaného úkolu musí být krátký popis toho, co jste udělali a graf (porovnání) konvergence algoritmu. Podrobnější požadavky na odevzdávání úkolů a návod na vytváření grafů jsou na samostatné stránce.

Last modified: Tuesday, 30 November 2021, 3:23 PM