…do základního vyhledávacího okna PubMed zapíšeme vedle sebe dvě čísla PMID. Jelikož rešerší s nulami a jedničkami máme již zřejmě plné zuby, pokročíme od nich výše, do sféry jedniček a dvojek – a za své první číslo PMID si zvolíme: 12121212 (coby formalizovanou podobu zápisu “magického”, leč reálně existujícího dne: 12. prosince roku 1212). Vložíme za ně mezeru a připíšeme číslo druhé: 20100535 (vidíme, že se v tomto případě jedná
o formalizovaný zápis “imaginárního” data: 35. května roku 2010 /pokud se však někomu vybaví jméno Erich Kästner a jeho knížka “35. května [aneb Konrádova jízda k Jižnímu moři]”, je na správné stopě – zde máme “corpus delicti” v podobě obálek…
…španělského…
…anglického…
…a thajského…
…vydání…
…za kterými se ukrývá svět Kästnerovy fantazie (a satiry), v lecčems jako by inspirovaný motivy z Komenského “Labyrintu světa”, jehož hrdina (“…dobrý počtář, leč bez špetky fantazie…”) putuje se svým průvodcem na mluvícím černém koni bájnou středověkou krajinou “Cockaigne”, oplývající konzumní všehojností, požitkářstvím a bezprostředním uspokojováním všech tělesných žádostí (aktuálnost jejího vyobrazení malířem Pieterem Breugelem starším z roku 1567 v konfrontaci s dnešní konzumní realitou je až zarážející…)
…a dále krajinou “naruby”, kde děti posílají své zlobivé rodiče do školy, aby docílili jejího zreformování, a pokračuje sci-fi krajinou nočních můr z mobilních telefonů a pohyblivých chodníků, až na ostrov v Jižním moři - aby pak, cestou zpět do reality, vylíčil ve své školní slohové úloze fantazie nabyvší hrdina vše, co prožil). A tak se i my nyní navrátíme z Jižního moře fantazie na pevnou půdu PubMed…
http://pubmed.gov/