Momentální třídění: Podle poslední aktualizace vzestupně Třídit chronologicky: Podle poslední aktualizace změnit na sestupně | Podle data vytvoření

Stránka:  1  2  3  (Další)
  VŠE

Katalog

Sekundární informační zdroj obsahující soubor katalogizačních záznamů o dokumentech, které daná instituce uchovává ve svých fondech nebo které trvale nebo dočasně zpřístupňuje, vytvářený podle předem stanovaných zásad a umožňující zpětné vyhledávání dokumentů. K základním funkcím katalogu patří lokační funkce (katalogizační záznam informuje o umístění dokumentu a o organizaci fondu), bibliografická funkce (katalogizační záznam informuje o existenci dokumentu), rešeršní funkce (katalogizační záznam umožňuje efektivní vyhledání dokumentu), propagační funkce (katalogizační záznam informuje o nově vydaných dokumentech). Knihovní katalogy se dělí podle formy zpřístupnění (lístkové, listové, svazkové a elektronické), podle úplnosti (úplné, dílčí, souborné), podle typů zpřístupňovaných dokumentů (katalog knih, periodik, firemní literatury, speciálních dokumentů, apod.).

Balíková, Marie. katalog. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001443&local_base=KTD.

Bibliografie

1. Seznam dokumentů zpracovaný podle určitých zásad, pravidel a hledisek.

2. Nauka o seznamech dokumentů, o jejich účelu, způsobech využívání, druzích, historickém vývoji a o metodice a technice jejich zpracování.

Skolek, Jaroslav. bibliografie. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000309&local_base=KTD


Bibliografické univerzum

Bibliografické univerzum je podmnožinou všech znalostí, která obsahuje všechny případy zaznamenané a proto potenciálně vyhledatelné znalosti. Je to rozsáhlé univerzum obsahující miliony „bodů“, které bychom spíše nazvali entitami. Mezi entitami díky různým stupňům vzájemných vztahů vznikají vztahy. Bibliografické univerzum je univerzum zaznamenané znalosti, je to reálný svět, který identifikujeme (popisujeme) v bibliografiích či knihovních katalozích.

SMIRAGLIA, Richard P. 2001. The nature of „a work“ : implications for the organization of knowledge. Lanham : Scarecrow Press, 2001. xviii, 182 s. ISBN 0-8108-4037-5.


Bibliografická rodina

Bibliografická rodina je souborem všech publikovaných děl, která vycházejí z jednoho společného publikovaného díla.

SMIRAGLIA, Richard P. 2001. The nature of „a work“ : implications for the organization of knowledge. Lanham : Scarecrow Press, 2001. xviii, 182 s. ISBN 0-8108-4037-5.


Bibliografický záznam

Soubor údajů o zpracovávaném dokumentu, vytvořený specifickými knihovnickými metodami. Umožňuje identifikaci dokumentu tím, že představuje v něm obsažené dílo, jeho vyjádření, jeho provedení do podoby dokumentu a jeho fyzickou jednotku, dále umožňuje jeho vyhledání a získání přístupu k němu. Skládá se z bibliografického popisu, jmenných a věcných selekčních údajů, z obsahové charakteristiky, z lokačních, exemplářových a kódovaných údajů.

Vodičková, Hana. bibliografický záznam. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001238&local_base=KTD


Bibliografický popis

Soubor popisných údajů v bibliografickém záznamu, zaznamenávajících a identifikujících bibliografický zdroj; člení se na osm oblastí údajů. Z hlediska rozsahu údajů se rozlišují čtyři úrovně: popis úplný, základní, minimální a zkrácený.

Vodičková, Hana. bibliografický popis. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001237&local_base=KTD


Jmenná katalogizace

1. Tvorba bibliografického popisu, záhlaví a s tím souvisejících jmenných a názvových autorit. Původně vytváření záznamů pro jmenný katalog.

2. Nauka o jmenném záznamu a metodice jeho tvorby. Původně nauka o jmenném katalogu, metodice tvorby hlavních a pomocných záznamů, jeho organizaci a redakci.

Vodičková, Hana. jmenná katalogizace. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003-[cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001267&local_base=KTD


Selekční údaj

Znak selekčního jazyka, pomocí něhož lze organizovat a vyhledávat záznamy dokumenty nebo informace.

Balíková, Marie. selekční údaj. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001629&local_base=KTD.

Popisná metadata

Metadata charakterizující původní objekt tak, aby byl uživatel schopen porozumět jeho obsahu. Podporují vyhledávání daného digitálního objektu.

Celbová, Ludmila. popisná metadata. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000000549&local_base=KTD.

Výměnný formát

Standardizovaný formát struktury bibliografického, katalogizačního záznamu, autoritního záznamu, klasifikačních údajů, sloužící pro výměnu dat mezi jednotlivými informačními institucemi anebo systémy. Stanoví povinné údaje pro výměnu, pořadí údajů, jejich odpovídající kódová označení a pravidla použití.

Vodičková, Hana. výměnný formát. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2014-01-15]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000001405&local_base=KTD.


Stránka:  1  2  3  (Další)
  VŠE