neologismy

neologismy

by Kateřina Radová -
Number of replies: 0

a) nová slova

chřipečkář – člověk, který zlehčuje onemocnění covidu-19, často ho přirovnává k běžné chřipce, sám ale s covidem nemusí mít předchozí zkušenost - slyšela jsem v době, kdy už nakažených rapidně ubývalo a největší pandemie covidu byla za námi

fiflovat - jednat zbrkle a impulzivně, bez přemýšlení o důsledcích, často s negativními následky - ,,Když jsem ve spěchu nechala odemčené auto a klíčky uvnitř, uvědomila jsem si, že opět dost fifluji."

chálka - velmi dobré jídlo, často něco mastného při konzumaci alkoholu - „Dáme si k tomu nějakou chálku.”

b) neosémantismy

zandat - „Na dnešní hodině jsem ten test zandal.” - test se mi opravdu povedl a mám z něj dobrý pocit

katapultovat - někoho posunout na vyšší společenskou pozici během krátkého časového období - „Můj nadřízený mě katapultoval na šéfa oddělení.” - povýšil mě 

vykolíkovat - něco se snažit konkrétněji vytyčit, vymezit - „Svůj názor jsem musel mnohem více vykolíkovat, protože mě nikdo nepochopil.”

c) nová spojení slov

průchodný projev - dobře přednesený, správně artikulovaný, srozumitelný, bez větších překážek - „Jeho politický projev byl naprosto průchodný.” - slyšela jsem pouze párkrát od mých známých