Hrdličková R. Zpětná vazba k recenzím Saláková, Chlupová

Hrdličková R. Zpětná vazba k recenzím Saláková, Chlupová

autor Renáta Hrdličková -
Počet odpovědí: 0

R. Hrdličková  – zpětné vazby k recenzím

K. Saláková  kniha: Horney, K. Sebeanalýza

 Po přečtené recenzi jsem si jista, že si knihu koupím. Mám ráda, když jsou v knize uvedené příklady z psychoanalytické praxe a lákavá je určitě i úspěšná sebeanalýza jedné z pacientek. Takže určitě děkuji za recenzi, protože plně probudila moji čtenářskou zvědavost. Půjde jistě o další čtivé dílo. Horneyová dle mého názoru psala poutavě a srozumitelně i pro laickou veřejnost. Čtenář se tak v jejich textech neztratí a mnoho témat ho jistě bude nutit k vážnému zamyšlení.

 B. Chlupová kniha: Horney, K. Neurotická osobnost naší doby.

Z odevzdaných recenzí mě ihned upoutala tato kniha. Původně jsem na ni také chtěla napsat recenzi. Knihu vlastním a četba byla pro mne velice  obohacující. Témata jako neurotická potřeba zalíbit se, hostilita, touha po moci, soutěživost nebo sexualita  jsou nadále aktuální i v naší současnosti. K. Horneyová se totiž dokázala postavit proti Freudově patriarchální falocentrické teorii. Patří mezi tzv. zakládající matky psychoanalýzy. Proto bych všem zájemcům o významné ženské psychoanalytičky chtěla touto cestou doporučit knihu od J. Sayersové: Matky psychoanalýzy. Jedná se o dosti podrobné životopisy 4 žen, které podnítily revoluci v klasické psychoanalýze. Čtenář se tak seznámí s životními osudy Heleny Deutschové, Karen Horneyové, Anny Freudové a Melanie Kleinové a může tak lépe pochopit v jakém společenském kontextu vznikaly jejich novátorské myšlenky.