Neohebná slova

Neohebná slova

от Daniel Žák -
Количество ответов: 1

Dobrý den,

na semináři z morfologie jsme si říkali, že neohebná slova nemají slovní tvar (narozdíl od nesklonných, která mají právě jeden). Pokud si to dobře pamatuji, na našem semináři z lexikologie jsme se bavili o tom, že i neohebná slova mají právě jeden slovní tvar. Jsem z toho trochu zmatený a dávají mi smysl obě vysvětlení. Jak je k tomu ve výsledku vhodné přistupovat? Děkuji. 

В ответ на Daniel Žák

Re: Neohebná slova

от Ivana Bozděchová -
Milý Danieli,
děkuji za dotaz! V morfologii, jejímž předmětem je ohebnost (flexe) a její typy (skloňování - deklinace, časování - konjugace) je opravdu přesnější rozlišovat ne/ohebnost a ne/sklonnost. Tj. neohebnost = nepřítomnost flexe, neschopnost slova mít tvary, nesklonnost = neměnnost tvaru slova v celém jeho paradigmatu. V lexikologii, ve které primárně morfologické hledisko není akcentováno, mluvíme ve vztahu k lexému o jeho tvaru spíše ve smyslu formy (podoby), která nese význam. Proto jsem použila termín slovní tvar pro všechny slovní druhy, morfologicky ohebné i neohebné (všechny lexémy mají formu, tvar). Více ve 3. semináři.