Video- Global Teacher Prize

Global Teacher Prize 2018

Global Teacher Prize 2018

by Lucie Englichová -
Number of replies: 0

Je poměrně těžké vybrat si jednoho či dva učitele, neboť mě zaujali téměř všichni nominovaní - každý z nich má jistý přístup k učení, dětem či vlastnost, která je dle mého názoru pozoruhodná a díky níž by ostatním kolegům mohl jít příkladem. Popravdě jsem se za svůj studijní život setkala jen s malým množstvím vyučujících, kteří by mě dokázali nějak více zaujmout či na mě měli osobnostní vliv, proto moc ráda vidím, že takových učitelů snad není pomálo a že napříč Českou republikou jsou skuteční odborníci ve svém řemeslu. Pokud si z nich mám vybrat, tak mě nejvíce zaujali asi Radek Aubrecht z Gymnázia Na Zatlance a Petra Šubrtová ze Základní školy Petřiny. Radek Aubrecht působí nejen velmi sympaticky, ale hlavně jako "dobrý příklad" svým studentům, z videa jsem pochopila, že se jim kromě vědomostí snaží předat i nějaké morální zásady a hodnoty a působit na ně kladně, aby ze studentů pokud možno vyrostli "dobří lidé". To mi přijde jako ideál učitele, který se nestará pouze o vyučovanou látku, ale i jací jsou jeho studenti. Také se mi líbilo, že klade důraz na individuální potřeby/přednosti studentů - kdo chce, udělá si prezentaci, kdo chce, zase píše... Podle mě je to skvělá cesta k rozvíjení jednotlivých talentů studentů, kteří se budou cítit komfortně v tom, co dělají (než kdyby byli nuceni do něčeho, co je třeba stresuje), a budou i podávat lepší výsledky. Petra Šubrtová mě zas zaujala interaktivní výukou, protože si myslím, že to dětem pomáhá chápat náročnější látku daleko lépe. V kruhu venku panuje dle mého názoru jiná atmosféra než v institucionalizované třídě a určitě i na výletech se v terénu má možnost učitelka s dětmi sblížit daleko lépe a děti si proces učení nebudou spojovat pouze se stresem ve třídě. Byť je tato alternativnější metoda výuky náročnější (a není zřejmě pro každého), myslím, že by se určitě mohla aplikovat více.