Video- Global Teacher Prize

Zajímavý učitel 2018

Zajímavý učitel 2018

by Marek Petrák -
Number of replies: 0

Nejvíce mě pravděpodobně zaujal Petr Němec svou názornou prezentací fyziky, díky které si mohly děti lépe ukotvit ty nejpodstatnější základy, které častokrát nejsou na středních školách názorně ukazovány. Neptal se jednotlivců na otázky, ale spíše preferoval pokládat otázky celé třídě, čímž se vyvaroval stresu, který studenti během otázek mohou pociťovat, což může ovlivnit prožitek z hodiny. Tempo výkladu bylo taktéž vhodné i pro pomalejší studenty. 
Dále mě zaujal profesionální výstup Jarmily Polomské, která s přívětivým přístupem hovořila se svými svěřenými studenty. Místo toho, aby studenta za jeho neznalost pokárala, použila sarkastickou pochvalu, čímž si sice student uvědomil, že pochybil, avšak se nemusí cítit provinile. Tímto si pravděpodobně buduje opět vhodnější vztah se studenty. 
V poslední řadě mě překvapil mimořádný výstup Aleny Vávrové, která nenutila studenty k počítání u tabule jednotlivě. Kdo chtěl, měl možnost ukázat své dovednosti, pokud jimi disponoval a měl kuráž. Introvertní studenti nebo méně matematicky schopní mohli zůstat v lavicích a sledovat své spolužáky, jak si s příkladem poradí. Výuka tedy korespondovala s potřebami všech studentů - introvertních, extrovertních, matematicky schopných a méně schopných. 
Posledním zajímavým učitelem byl Radek Aubrecht, který primárně překvapil svou praktickou výukou, respektive úkolem, který studenti měli na konci hodiny vyhledat (zjistit). Byl užitečný pro profesní i osobní život.