Úkol 4: Popiš způsob výběru respondentů pro svůj výzkum.

Traumatická amputace

Traumatická amputace

von Hana Zakouřilová -
Number of replies: 1

Výzkumný soubor mám definovaný zatím takto:

- důvod amputace - rychlá bez přípravy - trauma či rychlé onemocnění (např. Meningokok)
-věk 20-60 let 
- zapojení partnera do výzkumu - blízký člověk, který amputaci společně prožíval, pomáhal při adaptaci na změnu atp. - manžel, manželka, sourozenec, rodiče atd.

Minimální počet mám zatím stanoven na 15 dvojic.

Vyhledávání vhodných respondentů "amputářů"
-oslovení rehabilitačních zařízení, které s lidmi po amputaci pracují - zatím mám vytypováno 5 zařízeních - ráda bych dle předchozích diskuzí oslovila větší množství RHB zařízení. Zatím jsem nenašla jejich seznam.
- oslovení protetických pracovišť - musím nalézt jejich seznam - zatím jsem volila oslovování známých pracovišť
- oslovení organizací věnující se lidem po amputaci - v ČR specializované 3 organizace; další sportovní organizace osloveny jako celek přes asociaci; ráda bych je oslovila ještě jednou napřímo.
- získávání kontaktů od zapojených respondentů.

- ideální je telefonický kontakt, ale v daném množství je to nereálné
- jelikož se jedná o oblast zdravotnictví - je zasaženo vyhledávání respondentů, jelikož aktuální RHB péče je ve výrazném útlumu

In reply to Hana Zakouřilová

Re: Traumatická amputace

von David Greger -
Pokud plánujete 15 dovjic, máte realizovat kvalitativní rozhovory a ne kvantitativní výzkum. Myslím, že u kvanti dotazníku je třeba cílit na větší čísla, aspoň přes 100, ideálně 150 a dohledat tyto respondenty, řtebna přes ta rehab zařízení, centrum Paraple (i kdyýž tam jsou asi jen paraplegici) apod. . Nevím, zda rovnou brát/předpokládat zapojení dvojic, to je otázka. Co když byl ve dvojici někdo jiný partnerem dané osoby než nyní. Mnohdy to nemusí být proveditlené, může to být citlivé. Osobně, kvalitativně se doptáte a pochopíte ze situace, zde je možné mít dvojici či nikoliv. Dotazníkem to nezjistíte a může to i zabolet.